Hyperloopi vaakumtransport võiks ka Baltimaadesse sobida, täna on esimene katse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
afp_ag3bj.jpg

Täna katsetab USA-s Nevada osariigi kõrbes firma nimega Hyperloop One esimest prototüüpi oma uudsest transpordivahendist, mille sobivust on firma juhid oma sõnul kaalunud ka Baltimaadesse.

Hyperloop One on üks kahest sama sihti ajavast ettevõttest, teise nimi onHyperloop Transportation Technologies. Ent mõlemad püüavad ellu viia Ameerika ettevõtja ja leiutaja Elon Muski kolm aastat tagasi välja käidud ideed, et tohutusuures vaakumtorus liikuvate kapslitega oleks võimalik luua turvaline, kiire ja soodne transpordivõrgustik, mis ühendab üksteisest kaugel olevaid sihtpunkte.

Hyperloop One ongi oma arendustöös jõudnud niikaugele, et näitab täna Nevada kõrbes esimest katsetust tehnoloogiast. Ootused on suured, sest tehniline väljakutse on suur: süsteem peaks tähendama peaaegu õhuvabas tunnelis liikuvat kahemeetrist kapslit inimestega, mille tippkiirus ületab 1000 km/h.

Seni on firma suutnud investorite ja transporditööstuse usalduse üllatavalt hästi võita. Alles eile, üks päev enne esimest katsetust, teatas firma uuest 80 miljoni dollarilisest investeeringuringist.

Partnerid pole sugugi nurgatagused tegijad. Katserada aitab ehitada üks maailma suurimaid ehituskontserneAecom (see aitab ka Elon Muski kosmosefirmat SpaceX), investorite seas on prantsuse kiirrongiühenduse pakkujaSNCF ja tööstuskontsern General Electric.

Ilmselt seepärast vaatabki ettevõte juba laiemalt maailmas ringi otsides võimalikke kohti, kus ülimoodne, ülikiire – ja kindlasti ka ülikallis ehitada – transpordivõrk võiks rakendust leida.

Ja siinkohal on ameeriklaste silmad suunatud meie maailmanurka. Hyperloop One arendab juba partnerlust Ahvenamaa ettevõttega FS Links Ab, et kaaluda vaakumtranspordi mõttekust Rootsi ja Soome vahel olevate saarte ühendamiseks maismaaga.

Edasi on ettevõtte juhtkonna teatel kaalutud, kuidas võiks vaakumtorudega ühendada Baltimaid, Skandinaavia riike, kogu Šveitsi, California linnu ja nii edasi.

Konkurent, teine sama tehnoloogiat arendav ettevõteHyperloop Transportation Technologies, ei maga samuti. Ilmselt mitte juhuslikult selle nädala alguses teatas firma, et on litsentseerinud tehnoloogia uut tüüpi magnethõljuk-sõidukiks. Väidetavalt on see odavam ja turvalisem lahendus kui klassikalised magnethõljuk-süsteemid.

Ent kas kogu jutt jääb paljaks õhuks või hakkame me tõesti õhuvabades torudes ringi kihutama, seda näeb ilmselt esimeste prototüüpide edukusest.

Foto: Hyperloop One'i kaasasutajaShervin Pishevar räägib pressikonverentsil, kuidas uus transpordiviis maailma muudab.(John Gurzinski/AFP/Scanpix)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.