Uudis

Ajakava: pane tähele, millal pead olema valmis ID-kaarti uuendama

Foto: Hans Lõugas

Ligi 800 000 Eesti ID-kaardist on leitud turvaprobleem, mille lahendamiseks tuleb kaardil olevaid sertifikaate uuendada. See on ainus viis, kuidas sellist veaga ID-kaarti saab e-teenustes edasi kasutada.

Aega kaardi uuendamiseks on oktoobri lõpust kuni järgmise aasta märtsi lõpuni. Tähele tuleb panna, et juba varsti ehk novembri keskes, peatatakse nende ID-kaartide sertifikaadid ja neid tegelikult kasutada ei saa. Uuendamise võimalus (mille järel hakkab ID-kaart jälle funktsioneerima) on aga avatud kuni 31. märtsini 2018.

Koostasime riigi infosüsteemi ameti info põhjal ajatelje kuupäevadega, mis preaguseks selged on:

  • 24. oktoober: valmib ID-kaardi haldustarkvara uusim versioon. Tarkvara testitakse kitsamas ringis.
  • Oktoobri lõpp: PPA esindustes hakatakse välja andma uhiuutena taotletud ID-kaarte, kus on turvaviga juba parandatud.
  • Oktoobri lõpp: ID-kaardi uus haldustarkvara inimestele kättesaadavaks (arvutis olev ID-kaardi haldustarkvara annab märku, et sellest on saadaval uus versioon).
    • NB! Kui arvutis on uus ID-kaardi haldustarkvara, tuleks proovida, kas see pakub võimalust veaga ID-kaarti uuendada. Kõiki kaarte korraga ei uuendata, seetõttu peaks võimalust aeg-ajalt kontrollima.
  • novembri esimene pool, aeg täpsustub: veaga ID-kaartide sertifikaadid peatatakse. Sisuliselt tähendab see seda, et e-teenustesse nagu internetipanka enam ei pääse.
  • 31. märts 2018: viimane päev, mil saad oma koduarvutis ID-kaardi sertifikaadid korda teha. Pärast seda seritifkaadid suletakse ja elektrooniliseks kasutamiseks tuleb hankida uus ID-kaart.

Kõik eelnev kehtib ligi 800 000 ID-kaardi kohta, mis on välja antud pärast 2014. aasta oktoobrit. Arvestada tasub ka seda, et füüsilise dokumendina kehtib kaart edasi kuni sellel näidatud kuupäevani.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.