Uudis

Idufirmade esindajad on valitsuse plaaniga üldjuhul rahul, kuid soovivad veel üht leevendust

Eesti Startupijuhtide klubi president Sten TamkiviFoto: Scanpix

Idufirmade esindajad toetavad valitsuse kava äriseadustikus osaühingu osa võõrandamise regulatsiooni muutmisel, kuid soovivad näha veel paari muudatust.

Eelnõu toob ettevõtetele kaasa mitmeid leevendusi, kuid seda vaid neile, mille osakapital on üle 25 000 euro. Idufirmade esindajad näevad, et nii kõrge osakapitali nõue piiraks positiivset mõju. Eesti Äriinglite Assotsiatsioon, Startup Estonia ja Eesti Startupijuhtide Klubi paluvad valitsuselt, et eelnõus kehtestataks osakapitali suuruseks maksimaalselt 5000 eurot.

Kui valitsus näeb, et seadus on plaanitud jõustuma järgmise aasta suvel, siis viidatud organisatsioonide esindajad tahavad, et see jõustuks märgatavalt kiiremini.

Muudatust tahetakse näha juba kümnendal päeval pärast seaduse avaldamist

Justiitsministeerium töötas välja ja saatis kooskõlastamisele äriseadustiku muutmise seaduse eelnõu, mis leevendab osaühingu võõrandamise regulatsiooni. Kõige valjuhäälsemalt on muudatust soovinud idufirmad, millest osad on andnud mõista, et kui olukord ei leia neile meelepärast lahendust kavatsevad nad enda äri juriidiliselt Eestist ära kolida.

Maarika Truu Startup Estoniast, Sten Tamkivi Eesti Startupijuhtide klubi president ja Ivo Remmelg Eesti Äriinglite Assotsiatsioonist esitasid valitsusele ühise arvamuse, milles avaldavad eelnõu osas üldist toetust, kuid teevad kaks ettepanekut, mis leevendaksid olukorda veelgi.

Praeguses vormis tooks eelnõu leevendusi kaasa vaid neile ettevõtetele, mille osakapital on suurem kui 25 000 eurot. Idufirmade esindajad toovad välja, et sel aastal on investeeringuid kaasanud 36 Eesti idufirmat ja neist vaid viie osakapitali suurus ületas 25 000 eurot.

Kapitali kaasanud idufirmade keskmine osakapitali suurus oli 4691 eurot. Startup Estonia kohaselt on aga idufirmade osakapitali keskmine maht veelgi väiksem, 3125 eurot.

Sellest tulenevalt soovivad Truu, Tamkivi ja Remmelg, et eelnõus kehtestatakse osakapitali suuruseks maksimaalselt 5000 eurot.

“Selgitame, et rahvusvahelise praktika kohaselt tõstetakse välisinvesteeringu kaasamisel osakapitali nimiväärtust suhteliselt vähe (arvestades investeeringu ja ettevõtte väärtuse suhet) või toimub välisinvesteeringu kaasamine osakapitali hiljem konverteeritava laenu kaudu. Osakapitali suuruse nõude alandamine aitaks täita paremini eelnõu eesmärki bürokraatia vähendamisel, samas tagaks osaühingu võimekuse täita osanike nimekirja pidamisest tulenevaid lisakohustusi,” seisab esindajate tagasisides.

Kui valitsus näeb ette, et äriseadustiku muudatus jõustub tuleva aasta 1. juulil, siis teatud ulatuses soovivad idufirmade esindajad, et muudatused jõustuksid märgatavalt kiiremini.

Kiiremat jõustumist oodatakse nende muudatuste osas, mis ei eelda riigilt infotehnoloogilisi arendusi. Jõustumist oodatakse kümnendal päeval pärast seaduse avaldamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.