Idufirmade viisa on Eestisse toonud 1503 välismaalast

PipedriveFoto: Maanus Kullamaa

2017. aastast saadik pakub siseministeerium idufirmade viisa programmi, mis lihtsustab kolmandatest riikidest pärit idufirmade Eestisse ümberasumist ning Eesti idufirmade välistöötajate Eestisse toomist.

Ligikaudu kahe ja poole aastaga on viisaprogrammi abil Eestisse tööle asunud 1503 välismaalast. Programmi abil on välismaalaste poolt Eestisse asutatud 130 ettevõtet, mis on riigilt saanud juurde idufirma templi.

Startup-viisat on soovinud kasutada ligikaudu 1600 ettevõtet

Startup-viisa töötati välja koostöös siseministeeriumi ning KredExi all tegutseva Eesti idufirmade tugiüksusega Startup Estonia. Viisaga kaasnevate hüvede kasutamises peab seda sooviv ettevõte saama siseministeeriumi poolt kokku kutsutud startup komitee poolt hinnangu, kas firma vastab seaduses välja toodud iduettevõtte definitsioonile.

Viisa loomisest saadik on projektijuht Merilin Luki sõnul soovinud selle hüvesid kasutada 1595 firmat ligi 90 riigist, kuid see võimalus on antud 547 firmale. Neile lisandub veel 341 ettevõtet, mis said siseministri käskkirjaga idufirma staatuse viisaprogrammi alguses ehk on Eestis 888 ettevõtet, mis on riiklikult kuulutatud idufirmaks.

Põhjuseid, miks ei ole ettevõte idufirma staatust saanud on mitmeid, kindla eitava vastuse saavad sellised ettevõtted, mis on vaid idee faasis ehk neil ei ole ei prototüüpi ega minimaalsete töötavat ideede (minimum viable product).

“Kindlasti peab olema lahti seletatud ärimudel ja turule sisenemise strateegia. Lisaks peab avaldusega kaasas olema pitch deck ning ettevõtte asutajate personaalsed detailid. Kui tegemist on ettevõttega, mis asub Eestisse ümber väljastpoolt Euroopa Liitu peab põhjendatud olema ka vajadus selle liigutamiseks Eestisse,” ütles Lukk.

Sel aastal on enim välismaalaseid Eestisse palgatud Brasiiliast ja Indiast

Valdkondi, milles startup-viisat kasutavad ettevõtted tegutsevad on mitmeid, kuid kõige populaarsemad on seni olnud finantstehnoloogia, rohetehnoloogia ja ärihaldustarkvara valdkonnad. Populaarsuse kasvu on märgata ka küberturvalisuse, põllumajandustarkvara ning haridustehnoloogia valdkondades.

“Juuni lõpu seisuga on viisa saanud 600 töötajat ja 231 firma asutajat ning ajutise elamisloa on saanud 496 töötajat ning 176 firma asutajat. Kokku sai 2019. aasta esimesel poolaastal startup-viisa või sellega seotud ajutise elamisloa 572 inimest, kelle seas on 446 töötajat ning 126 iduettevõtte asutajat, kes soovivad oma ettevõtet Eestis arendada,” sõnas Lukk.

Tänavu esimese poolaasta seisuga on enim välismaalastest tööjõudu viisaprogrammi käigus palgatud Brasiiliast, Indiast, Venemaalt ja Ukrainast. Uusi ettevõtteid on programmi käigus Eestisse sel aastal enim loonud venelased, türklased, iraanlased, indialased ning egiptlased.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.