Illegaalsed droonid idapiiril: on nii hobilennutajaid kui ka neid, kes hoopis politseiametnikke jälgivad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Arved Breidaks, Scanpix Baltics

Möödunud aastal avastati Eesti Vabariigi piiri vahetust lähedusest mehitamata õhusõidukeid ehk droone 25 korral. Varasematel aastatel on droonilende avastatud samas suurusjärgus.

Näiteks jäi mullu jaanuaris ebaseadusliku lennutamisega politsei- ja piirivalveameti (PPA) ametnikele vahele meesterahvas Narva-Jõesuu linnas Narva jõe ääres. Lennutaja oli drooni lennutamisele kehtiva piiranguga kursis, kuid sellele vaatamata katsetas õnne. Talle määrati piirirežiimi rikkumise eest 100 eurone rahatrahv.

Maikuus avastasid piirivalvurid Narva linnas piiriäärsel alal drooni DJI Phantom 4 Pro. Asjaolude selgitamisel ilmnes, et drooni kasutati filmivõteteks ning võttegrupp ei olnud teadlik piiriäärsel alal droonide lennutamise keelust. Droonijuhi suhtes alustati väärteomenetlus.

Politseimajor Helen Neider-Veerme sõnul on viimase kolme aasta jooksul idapiiril või selle läheduses droone lennutatud ligi 60 korral. Idapiirist 5 kilomeetri raadiuses kehtib piirirežiim, mis omakorda tähendab ka lennukeeluala.

Keelualas lendamise eest on PPA droonilennutajatele teinud ka trahve, mille suurusjärk küündib 800 euroni.

Politseimajor Helen Neider-Veerme üheks tööülesandeks on idapiiri läheduses droonilennutajatega tegelemine. Foto: PPA

Kontingent, kes jälgib politseid, et ise midagi ebaseaduslikku teha

“Oleme viimaste aastate jooksul märganud, et tehnikasajand on jõudnud droonivaldkonda rikastama. Lisaks sellele, et me peame jälgima, kas mööda Maad tehakse midagi ebaseaduslikku, siis peame leidma ka lahendusi, kuidas avastada neid, kes meid madalalt õhust jälgivad,” ütles Neider-Veerme.

PPA ei ole idapiiri ääres ühtegi droonilennutajat vahistanud, kes oleks salakaupa vedanud, kuid Venemaa ajakirjanduses on väidetud, et selliseid piiriüleseid lennutamise on salasigarettide transpordiks korraldatud. Neider-Veerme kohaselt on selliseid juhtumeid olnud Soomes ja Leedus.

Küll aga on PPA trahvinud paaril korral lennutajaid, kes on droone lennutanud piirirežiimi alas. Sellise rikkumise korral ootab lennutajat kuni 800 eurone trahv.

“Idapiiri ääres lendamise osas on juhtumeid erinevaid olnud. On hobilennutajad, kes ei ole seadusandlusega kursis ning on ka see kontingent, kes jälgib droonidega PPA ametnikke, et saaksid ise sel ajal midagi ebaseaduslikku teha.”

Üks lahendus oleks droonide register

Idapiiri ääres drooni märgates näeb protseduur välja, et esmalt võtab PPA ametnik ühendust lennuametiga, millega tuvastatakse, kas tegu on registreeritud lennuga või mitte. Senine praktika näitab, et keelualas lendajad ei ole endast lennuametile teada andnud ehk ainus võimalus neid tabada on nende füüsiline märkamine.

Politseimajori sõnul on ametkonna sees olnud arutelusid selle üle, kas Eestis peaks kehtestama drooniregistri, mis oma olemuselt sarnaneks autoregistriga. Andmebaasi märgitaks lennumasina ning selle omaniku andmed.

Neider-Veerme näeb drooniregistri osas mitmeid arutelu kohti, mis vajavad täpsustamist. Kas selline register ka ühel päeval valmis saab ning kasutusele võetakse on ametniku sõnul veel vara öelda.

“Registri puhul peaks (droonide füüsiliste suuruste osas toim.) kuskil piiri tõmbama. Osa neist on väga väiksed. Kindlasti ei taha me minna edasi ideega, mis looks liigset bürokraatiat. Meie jaoks on oluline teada saada drooni omanik juhul, kui see kuskil alla kukub. See (register toim.) peab olema mõistlik, see ei tohi olla liialt koormav kasutaja ega edasimüüja jaoks. Eesmärk on kuritegelikku kasutust piirata.”

Hoolimata sellest, et juba poolteist aastat tagasi töötati lennuameti, tarbijakaitseameti, tehnilise järelevalve ameti ja andmekaitse inspektsiooni koostöös välja mehitamata õhusõidukite ehk droonide müügi ja lennutamise juhend puutub PPA üha rohkem kokku juhtumitega, kus droone lennutatakse keelualas.

Politseil on olemas droonide tõrjumise võimekus

Mullu tuli ilmsiks, et PPAl on olemas droonide tõrjumise võimekus. Kõige avalikumalt kasutati seda Eesti Euroopa Liidu eesistumise ajal Tallinnas toimunud suurürituste ajal. Väidetavalt kasutati võimekust ka USA asepresidendi Mike Pence’i visiidi ajal.

Major kinnitas Geeniuse ajakirjanikule nimetatud võimekuse olemasolu, kuid tõi välja, et ta ei saa detailidesse laskuda. Küll aga tõi ta välja, et igas keskkonnas, näiteks metsade läheduses, ei ole sellest kasu.

Neider-Veerme kinnitusel teeb PPA droonide tõrjevahendite väljatöötamisel ning katsetamisel koostööd erinevate firmadega. Lisaks on amet avatud ka strateegiliseks partnerluseks droonitootjatega, kelle abil saaks keelualades lennumasinate käitamist piirata.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.