Inspektsioon: leitud dokumendist sotsiaalmeediasse pildi postitamisel ei mõelda tagajärgedele

Alates 2018. aasta lõpust väljastatud uus ID-kaart.Foto: Sander Ilvest/Scanpix

Alatihti postitatakse sotsiaalmeediasse pilte leitud dokumentidest, kuid seda tehas ei mõelda andmekaitse inspektsiooni sõnul tagajärgedele.

Kuigi postitaja motiiv võib olla üllas ei ole teada, milleks keegi võib tuhandetele silmapaarididele kättesaadava dokumendil oleva infoga teha.

Inspektsioon soovitab järgida politsei soovitust ehk viia dokument selle välja andnud asutuse kätte.

Leitud õpilaspileti peaks viima selle väljastanud kooli

Andmekaitse inspektsiooni (AKI) avalike suhete nõuniku Signe Heibergi sõnul ütleb küll asjaõigusseadus, et kui inimene leiab kaotatud asja, siis see tuleb toimetada omaniku valdusesse, kuid kuidas inimene peab seda tegema, jääb tema enda otsustada kuna seda seadusandlus ei reguleeri.

“Sotsiaalmeedia ajastul on lihtne valida info jagamiseks mõni sotsiaalmeediakanal, kuid selle postituse tagajärgedele sageli ei mõelda. Seetõttu, kui leiad Mari Maasika ID-kaardi ja sotsiaalmeedia keskkonnas on mitu Mari Maasikat, ei peaks teavitama kogu maailma õige Maasika leidmiseks,” ütles ta.

Nõunik lisas, et kui on võimalik otse näiteks sotsiaalmeedia kaudu dokumendi kaotajaga ühendust võtta, on see kindlasti mõistlikum ja teisega arvestavam kui teha avalik postitus.

Üldiselt leiab AKI, et kui dokumendi leidjal ei ole oma jõududega võimalik dokumendi omanikku üles leida, siis on politsei soovituse kohaselt mõistlik viia dokument selle välja andnud asutuse kätte. Näiteks, kui leiad ühistranspordist koolilapse õpilaspileti, siis vii see dokument õpilaspiletil märgitud kooli.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.