Uudis

Inspektsioon noomib tenniseliitu veebis avalikustatud info pärast

Eesti tennise liit on kahel korral teinud oma veebilehel avalikult kättesaadavaks alaealiste sportlaste nimed, kes on liidult võistluskeelu saanud. Selline teguviis ei ole kooskõlas isikuandmete kaitse üldmäärusega (GDPR) ning kui liit eirab seda veel ühe korra algatab andmekaitse inspektsioon väärteomenetluse, mis toob liidule kaela rahatrahvi.

GDPR võimaldab rahatrahvi suuruseks määrata kuni 20 miljonit eurot või 4% juriidilise isiku eelneva majandusaasta ülemaailmsest käibest. Inspektsiooni esindaja sõnul ei ole mõistlik praeguses olukorras ennustada, kui suur võiks liidu korduvrikkumise korral trahv olla.

Trahvi määramisel arvestatakse mitme asjaoluga, näiteks ettevõtte koostöövalmidust ning initsiatiivi kahju heastada.

Liit avalikustas võistluskeelu saanud alaealiste sportlaste nimed

Eesti tennise liit (ETL) on korduvalt oma veebilehel avalikustanud treenerite kogu otsuseid, mis on kõigile huvilistele kättesaadavad olnud ehk need on olnud leitavad ka otsingumootorite kaudu. Esimest korda tegi andmekaitse inspektsioon (AKI) liidule ettepaneku isikuandmete avalikustamine lõpetada 2016. aastal. Toona oli liit AKIga nõus ning lubas, et edaspidi veebilehel isikuandmeid ei avalikustata.

Selle vastu eksiti uuesti 2018. aasta viimastel kuudel, kui liit avalikustas 14-aastase sportlase nime, kes tulenevalt käitumisest ühes konkreetses Eesti noorte meistrivõistluste mängus sai võistluskeelu.

Inspektsiooni pöördumise peale eemaldati võistluskeelu saanud isiku nimi, ning asendati see initsiaalidega. Kuid teise isiku nime, kes oli kaasusega seotud, ei kõrvaldatud. AKI avalike suhete nõuniku Signe Heibergi sõnul kordas liit teise isiku nime avalikustamisega rikkumist.

Eelmise nädala esmaspäeval (23. detsembril) edastas inspektsioon ETLile noomituse. Nõuniku sõnul algatab inspektsioon MTÜ suhtes väärteomenetluse, kui neile peaks saama teatavaks veel nime avalikustamine ilma seadusliku aluseta.

Kuigi üldmäärus võimaldab teha rahatrahvi, mis küündib kuni 20 miljoni euroni ei ole Heibergi sõnul praeguses olukorras mõistlik ennustada, kui suureks trahv kujuneb.

“Kokkuvõttes võimaldab üldmäärus määrata andmetöötlejale rahatrahv, mille suurus on kas kuni 20 miljonit eurot või 4% tema eelneva majandusaasta ülemaailmsest käibest, kuid üldiselt võetakse trahvide määramisel arvesse rikkumisest puudutatud isikute arvu, töötlemise eesmärgipärasust, rikkumisest tulenevat kahju isikutele ja rikkumise kestust. Trahvide suurust määrab ka ettevõtte koostöövalmidus ning initsiatiiv kahju heastada. Järelevalveasutus saab kohaldada trahve tasemel, mis on tõhus, proportsionaalne ja heidutav kõige raskema rikkumise seisukohast,” ütles ta.

Inspektsioon tegi liidule ettepaneku edaspidi avalikustada treenerite otsuseid kas isikustamata kujul või lõpetada olemasolevate avalikustamine avalikkusele ja edaspidi avaldada neid isikustatud kujul vaid oma liikmetele.

Tennise liidu peasekretär Allar Hint tõdes Geeniusele antud napisõnalises kommentaaris, et liit on veebilehel avaldanud isikute nimesid, mida nad poleks teha tohtinud. Hint jättis vastamata küsimustele, milline on liidu seisukoht AKI noomituse osas ning miks nad ei järginud juba 2016. aastal tehtud ettekirjutust.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.