Internet lõi kihama: Google’i plaan teeb Chrome’i reklaamiblokeerijatele lõpu?

Google tahab reklaamiblokeerijatele vähem õiguseid anda.Foto: Shutterstock

Viimastel päevadel leiab internetist ohtralt meeme selle kohta, kuidas inimesed lõpetavad Google Chrome’i internetibrauseri kasutamise ja kolivad tagasi Mozilla Firefoxi peale. Põhjus seisneb selles, et väidetavalt plaanib Google oma brauseris keelustada reklaamiblokeerijate kasutamise.

Kuigi meemidel on oma tõepõhi all, siis nii lihtne see asi päris pole. Google pole otsesõnu välja öelnud, et nad midagi keelavad, kuid samal ajal plaanib firma minna üle brauserilaienduste platvormile, mis muudaks reklaamiblokeerijate arendamise keerulisemaks ja nende töö vähem efektiivsemaks.

Google kasutab brauserilaienduste puhul platvormi nimega Manifest, mis annab laiendustele “loa”, mida võib brauseris teha ja mida ei tohi teha. Hetkel on veel kasutusel Manifest V2, kuid 1. jaanuariks peavad kõik laiendused üle minema uuele Manifest V3 platvormile, mis lubab neil teha oluliselt vähem asju kui V2 versioon.

Google’i sõnul viiakse uuendus läbi eelkõige kasutajate turvalisuse huvides, sest mitmed pahavara sisaldavad laiendused kasutavad V2 funktsionaalsust ära.

Reklaamiblokeerijate arendajad löövad aga samal ajal häirekella – nende sõnul teeb Manifest V3 reklaamide blokeerimise oluliselt vähemefektiivsemaks. Tuntud reklaamiblokeerija uBlock Origini arendaja Raymond Hill andis hiljuti välja versiooni, mis töötab Manifest V3 peal ja ütles, et kuni veel saab, peaksid inimesed kasutama veel vana uBlocki, millel pole V3 piiranguid peal.

Põhiline probleem näib olevat selles, et Manifest V3 lubab laiendustel määrata vaid 30 000 reeglit, mille järgi see reklaame blokeeriks. Manifest V2-l põhinev uBlock Origin kasutab aga näiteks ligi juba 125 000 reeglit. Tavakasutaja ei pruugi vahet märgata, kuid inimesed, kellele meeldib reklaamiblokeerijaid oma käe järgi sättida, võivad kiiresti Google’i seatud piirangutele otsa joosta.

Kokkuvõttes pole päris selge, mis reklaamiblokeerijatest tulevikus saab, sest suur osa laiendustest pole V3-le üle läinud. Küll aga puudutavad muudatused ka teisi Google’i avatud lähtekoodil ehitatud brausereid, näiteks Operat, Brave’i ja Microsoft Edge’i. Ainuke suurem brauser, mis Chromiumit ei kasuta, on Firefox.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.