Uudis

Internetis tegutsevad krüptoraha kursi “pumpamise” grupid, kus lihtsameelsed rahast ilma jäävad

Foto: Toshifumi Kitamura/Scanpix

Tohutult kasvanud huvi krüptovaluuta vastu on loonud selliseid grotseskeid nähtusi nagu “Pump & dump”, mis mängib inimese kõige lihtsamatele loomustele. Krüptovaluutade reguleerimata maailmas võetakse nii lihtsameelsematelt ära raha, mida need rikkuse ootuses järjest sisse panevad. Jälgisime ühte sellise tsükli toimumist.

1. Tule meie pumpamisgruppi

Tavaliselt satuvad inimesed juhuslikult (nagu selle loo autor) või tahtlikult sotsiaalmeedias mõne lingi peale, kus kutsutakse liituma pump & dump grupiga. Tegu on kõige lihtlabasema turumanipulatsiooniga: esmalt pump ehk ajame mingi krüptoraha väärtuse üles ja siis dump ehk müüme kõrge hinnaga maha. Mis võiks olla lihtsam viis rikastumiseks?

Kogu asi toimub mõnes jututoas või Telegrami äpi kanalis (mida peetakse ekslikult privaatseks). Antud näites oli ühte sellisesse kogunenud ligi 4800 inimest. Ent tegutseb ka pump & dump gruppe 68 000 liikmega ja ilmselt veel suuremaidki.

2. Ostame pisikesi münte, mille hinda saame mõjutada

Anonüümne administraator paneb paika reeglid: kuulutab välja kellaaja ja kuupäeva, millal järgmine pump & dump toimuvad, millisel börsil kauplemine käib ja millise valuuta vastu.

Tavaliselt on tavavaluuta Bitcoin ehk pumpama hakatakse mõnda tundmatut, väikse kauplemismahuga krüptomünti Bitcoini vastu. Suuri, nagu Ethereum või Bitcoin, ei kõigutaks lihtsalt paar tuhat koordineeritud ostjat kurssi, väikeste puhul küll.

3. Rõõmus ootusärevus peatse rikkuse pärast

Pumpamisele eelnevad päevad on täidetud rõõmsa ootusärevusega.

Uuritakse, kas tõesti võib teenida 500-1000% kasumit. Mõni räägib oma varasematest imelistest kasumitest, kuigi selliste lugude juures pole küll kunagi ühtegi täpsemat detaili.

Tihti püüab mõni “pumpaja” veenda oma kamraade ostma mõnda tundmatut täheühendit: TRX, POE, ICN, NEO, ADA. Mõnikord maskeeritakse see erakordse siseinfo taha, mille ajel peaks just seda praegu ostma. Kõigi nende puhul on ühine nimetaja, et viimaste päevade ja nädalatega on nende kurss kurvalt alla vajunud ja kellelegi kõva kahjumi toonud. Vahel tunnistab mõni ettevaatlikult, et ostis turu tipust väärtusetut münti ja küsib nõu. “Hoian või müün maha?”

Üldiselt on aga meeleolud kõrged ja tuju ei riku miski. Küsitakse üksteise päritolu, pumpajaid on Indiast, Brasiiliast, Türgist, tihti korduvad arengumaade nimed.

“Mul on unistus, et ühel päeval võivad kõik rahvad tulla kokku ühte Telegrami kanalisse pumpama, olgu nad valged, mustad või aasialased,” viskab Hakan nalja Martin Luther Kingi tsitaadiga. Rahvas reageerib kiitusega.

Harva julgeb mõni isegi kogu tegevuse küsimärgi alla seada. “Kas see, mis me teeme, on ikka seaduslik?” Kiiresti kustutatakse kõik südametunnistuse piinad ja öeldakse, et “krüptos pole reegleid”, “kõik teevad seda”, “mis on halvim, mis juhtuda saab?” ja nõnda edasi.

Jutule paneb punkti Crypto Saviouri nime taha peituv tegelane, kes ütleb: “Unusta ära, kas see on legaalne või ei. Me oleme siin lihtsalt selleks, et raha teha.”

4. See päev saabub…

Grupi administraatorid, kes muidu püsivad vakka, aktiveeruvad etteseatud tähtaja lähenedes. Lõpmatutes kordustes, et 5000-pealine distsiplineerimatu kari spekulante aru saaks, käiakse üle börs (mis võib olla Bitfinex, Kraken, Binance, Bittrex või muu taoline) ja et kaubeldakse Bitcoinides. Ja umbes miljon korda vastatakse küsimusele “mida pumpame?” vastusega, et me avaldame selle alles viimasel sekundil.

Ja kui lõpuks kokkulepitud päev ja kellaaeg on saabunud, postitavadki administraatorid kanalisse pildi, kus on kirjas pumbatava krüptoraha lühend ja justkui lootuste suurendamiseks ka sihthind. Näiteks MANA, hind 0,00001 BTC ja sihthind 0,000025 BTC. See peaks tagama, et kõik osalejad saavad oma raha 2,5-kordistada.

Pikalt 0,00001 juures püsinud hind sööstabki järsku üles.

Ja jõuab juba ühe minuti pärast tippu: keegi ostab krüptomünti hinnaga 0,00001469. Sealt edasi hakkab hind kiiresti langema, teeb korra veel läbi põrke ja normaliseerub eelneval tasemel.

5. …ja koos sellega pettumus, hirm, ebakindlus, kahtlused

Peagi taastub kanalis tavapärane kiire jutuvada. “Miks te juba müüte??? Ostke veel!!!” Sel ajal, kui rahvamass oli jõudnud börsil “osta” nupule vajutada, oli hind juba üles kerkinud, siis alla vajunud ja nüüd on tuhandetel peos väärtusetud virtuaalmündid, mis ostetud kaks korda kallima hinnaga. Administraatorite lubatud tipphinnani kurss ei jõudnudki.

Pärast esmase kaotuse tunnistamist asutakse süüdlasi otsima ja neiks peetakse muidugi kanali administraatoreid. Nemad ju lõid illusiooni rikkustest, aga nüüd vaatab vastu hoopis kaotus. “See oli eelpumbatud, kuidas te ei näe, adminnid ostsid enne odava hinnaga,” kirjutatakse läbisegi tuhat korda hüüatusega “Pettus!!!”.

Mõned püüavad pumpamise hoogu taas sisse saada “Repump, repump”, teised on kaotanud lootuse, kolmandad usuvad, et kaotuse saavad nad tasa teha järgmises pumpamises.

6. “Me oleme luuserid”

Siis satub vestlusse harukordselt korrektse grammatikaga tegelane, kes ütleb: “Kuidas te ometi aru ei saa, et pump & dump toimub ju meie grupi sees. Kes on kiired, jõuavad osta ja saavad kasumi ülejäänud grupi arvelt, kes on aeglased. Raha ei tule mujalt juurde.”

Võiks arvata, et nii harukordselt aus vaade asjale lahustab inimeste huvi, aga naiivne lootus lihtsalt rikastuda ei kao kuhugi. Igaüks usub, et just tema võib olla grupi selle osa sees, kellele õnn naeratab.

“Me oleme luuserid. Pumpame ükskõik mida.” Sellise melanhoolse mõttega võtab pumpamisõhtu kokku Atakan. Et siis jälle uuega alustada.

BusinessInsider tegi intervjuu ühe taolise pump & dump grupi administraatoriga, millest ilmnes, et ta on sellise pumpamisega teeninud sadu tuhandeid eurosid. Kuigi börsid keelavad hinnamanipulatsiooni, ei takista see pumpamist.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.