IT-minister Karu moodustab e-valimiste töörühma osas uued töögrupid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Väliskaubandus- ja infotehnoloogia minister Kaimar Karu.Foto: Scanpix

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu leiab, et täna avalikustatud e-valimiste töörühma lõppraport andis kasuliku ülevaate küsimustest, mis e-valimisi ümbritsevad. Tema hinnangul on hea, et raport sisaldas ka mitmeid ettepanekuid järgmisteks sammudeks, milleks on ka uute töögruppide loomine.

Minister tänab töögrupi liikmeid nende aja ja pingutuste eest ning hindab nende julgust jääda teatud seisukohtades eriarvamusele.

Koostöös justiitsministeeriumi ning riigi valimisteenistusega vaatab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium üle e-valimisi puudutavad seadusandlikud aspektid.

Karu: töörühma aruanne on üheks sisendiks järgmisteks konkreetseteks sammudeks

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu tõi töörühma raportit kommenteerides välja, et praegust e-valimiste süsteemi on arendatud ning kasutatud juba alates 2005. aastast ja, nagu iga teinegi keerukas süsteem, vajab see ministri sõnul jätkuvat edasiarendamist ja parendamist.

“Nendele aspektidele ning selgitamis- ja põhjendusvajaduse kaardistamisele töörühma raport keskenduski. E-valimiste süsteem on tänaseks päevaks kindlasti vaadeldav riigi tuumiktaristu osana ja selle rahastus ja arendamine on väga kõrge prioriteediga. Peame olema jätkuvalt veendunud, et kasutame parimat võimalikku tänapäevast tehnoloogiat, kuid samas arvestama võimaluste piires ka tulevaste muudatustega nii krüptograafias kui tehnoloogiavõimekuses üldiselt,” ütles minister.

Töörühma aruanne on üheks sisendiks järgmiste konkreetsete sammude kokkuleppimisel koostöös teiste seotud ministeeriumite ning asutustega. Karu kinnitusel kaalutakse kindlasti tõsiselt ka ettepanekut tagada kõigi erakondade tugev esindatus e-valimiste vaatlemisel.

Lisaks peab minister Karu sõnul veenduma, et printsiibid, millele e-valimised toetuvad, on ühiskondlikult aktsepteeritud.

“Selge on see, et töö selles raportis käsitletud teemadega peab jätkuma, mitmed olulised suunad on välja toodud ning nüüd algab tõsine koostöö järgmiste sammude elluviimiseks. Töö süsteemi turvalisuse ning läbipaistvuse tagamiseks peab olema pidev, mitte episoodiline. Tahame õppida rahvusvahelisest kogemusest ja kaasata senisest enam sõltumatuid rahvusvahelisi eksperte,” lisas ta.

Lisaks lubab minister, et konkreetsemate teemadega süvitsi minemiseks ning seatud eesmärkide saavutamiseks luuakse järgmised töögrupid.

“E-valimised peavad olema Eesti kodanike jaoks usaldusväärne, läbipaistev ning turvaline süsteem, mille üle saame uhked olla ning mida ka teised riigid saavad eeskujuks tuua,” lõpetas minister.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.