Uudis

Jaan Tallinn: Elon eksib, kui ta arvab, et tema uus plaan tehisintellekti ohu vastu aitab

Elon Musk ja Jaan Tallinn. Foto: Kuvatõmmis/YouTube

Elon Muski eile avaldatud uus ettevõte Neuralink tahab inimaju ühendada tarkvaraga, et seeläbi tehisintellekti arengut kontrollida. Tehisintellekti ekspert Jaan Tallinn on plaani suhtes skeptiline ja ei usu, et see tegelikult tehisintellektist lähtuva ohu suhtes aitab.

“Arvan, et see on väga huvitav projekt,” hindas Tallinn, kelle sõnul oleks lähiperspektiivis kasulik või vähemalt huvitav, kui meil oleks parem liides inimaju ja tehisintellekti (AI, artificial intelligence) tarkvara vahel.

“Aga seda ma ei usu, et see AI-d kuidagi vähem riskantseks teeks,” lisas Tallinn. “Pikemas perspektiivis arvan, et Elon eksib, kui ta räägib, et see AI riski vastu aitab.”

Milles siis tegelik oht peitub?

Jaan Tallinna sõnul on tehisintellektist tulenev risk see, et see asub ise-ennast taas looma. Kui samas saab selline tehisintellekt ka võime ümbritsevat keskkonda muuta, on see inimkonnale ohuks.

“Tüüpiline AI risk seisneb selles, et AI, mis on välja arendatud AI poolt, mis on välja arendatud AI poolt ja nii edasi – ning mis omab kontrolli keskkonna üle – muudab planeedi bioloogilistele eluvormidele elamiskõlbmatuks,” võttis ta kogu riski ühe lausega kokku. “Neural link aitab sellise riski vastu umbes sama palju kui jetpackid inimeste seljas aitaksid asteroidide riski vastu,” tõi ta paralleeli. “Ehk mitte üldse.”

Jaan Tallinn on üks Skype’i loonud inseneridest, kes tegutseb nüüd ettevõtjana. Tema üks peamisi valdkondi on tehisintellekt, kus ta on investorina teinud mitu edukat tehingut.

Ta oli investor Suurbritannia firmas DeepMind, mille Google ostis paar aastat rohkem kui 500 miljoni euro eest. Detsembris ostis aga Uber tehisintellekti arendava ettevõtte Geometric Intelligence, mille investor samuti Tallinn oli.

(Avafoto on kaader paneeldiskussiooni videost, kus Jaan Tallinn, Elon Musk ja teised asjatundjad arutlevad superintellekti tekkimise üle.) 

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.