Uudis

Järgmise aasta tipptelefonidel võib olla kaamera alati sisse lülitatud

Qualcommi uue protsessoriga lukustub telefon automaatselt, kui näeb, et seadet ei kasuta enam omanik.Foto: Shutterstock

Qualcommi tootehalduse asepresident Judd Heape esitles uue Snapdragoni protsessori always-on kaamera funktsiooni sõnadega: “Su telefoni esikaamera otsib alati turvaliselt su nägu, isegi kui sa ei puutu ega liiguta oma telefoni.”

Protsessor, millele tuleb always-on kaamera, on Snapdragon 8 Gen 1, mis peaks tipptelefonidele jõudma järgmise aasta alguses.

Sõltuvalt inimesest võib teade kõlada toredalt või jubedalt. Qualcomm arvab, et see funktsioon annab klientidele võimaluse kogeda värsket innovatsiooni. Nimelt saavad kasutajad siis teha telefoni lukust lahti seadet puutumata ja lukustada lihtsalt sellega, et seade ei näe enam omaniku nägu.

Neile meist aga, kes teavad, kuidas tänapäeva tehnoloogiat võidakse kasutada privaatsuse rüvetamiseks, võib see kõlada õudusunenäona. The Verge’i sõnul kaalub always-on telefonikaamerast rääkides privaatsus igas mõttes üle kõik võimalikud hüved.

Kuidas see töötab?

Qualcommi põhiline pitch funktsioonile on see, et kasutaja saab telefoni lihtsalt peale vaadates avada. Isegi, kui telefon on näiteks laua peal. Qualcomm pakkus välja, et nii saaks inimesed kokkamise ajal hästi retsepte vaadata ja autosõidu ajal ei peaks navigeerides ekraan pidevalt töötama.

Qualcomm paneb always-on kaamera samasse lahtrisse alati töötava mikrofoniga, mis on telefonides juba aastaid. Põhiline vahe on aga see, et mikrofon otsib spetsiifilisi äratussõnu nagu “Hey Google”, mitte ei filmi pidevalt.

Tõsi on, et osadel targa kodu toodetel juba on selline funktsioon. Näiteks Google Nest Hub Max kasutab kaamerat, et eristada lähenevaid inimesi ning anda neile isiklikku infot näiteks nende kalendri kohta. 

Kodu turvasüsteemid ja videoga uksekellad vaatavad ka inimeste tegevusi või isegi spetsiifilisi nägusid, kuid need seadmed ei ole inimesega alati kaasas, nagu seda on telefonid. Videoga uksekellad saavad ka läätse füüsiliselt blokeerida või salvestamise sootuks välja lülitada, kui elanikud kodus on. 

Viimaks, palju teateid on olnud turvaakudest ja häkkeritest, kes on suutnud targa kodu kaamera sisse lülitada ning saata video kuskile eemale serverisse. Kõike seda koduomaniku teadmata. 

Telefonid annavad tänapäeval juba suhteliselt hästi teada, kui mõni rakendus kaamerat kasutab. Raske on aga öelda, kuidas operatsioonisüsteem sellest aru saab, kui mõni rakendus on alati töötava kaamera üle võtnud.

Saavad ise valida

Heape lisas, et alati töötava kaamera salvestised ei lahku kunagi telefonist ja rakendused ei saa andmetele ligi.

Qualcommi teine tootehalduse asepresident ütles The Verge’ile, et kasutajad saavad vajadusel kaamera välja lülitada või ehk isegi valida, mis funktsioone nad always-on kaamerast kasutada soovivad.

On võimalus, et uues Snapdragoni protsessoris ei ole alati töötava kaamera funktsioon riistvaraline. See tähendaks, et tehnoloogiaettevõtted saavad ise valida, kas tahavad funktsiooni oma telefoni või mitte.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.