Järgmisest nädalast saab .ee domeene oksjonilt osta

Foto: internet.ee

Ööl vastu järgmise nädala teisipäeva (26. märtsit) käivitab Eesti Interneti SA (EIS) domeenioksjoni keskkonna, mille tulemusel lähevad aegunud .ee domeenid pimeoksjonile. Tegu on esimese korraga, mil riiklik tippdomeeni registripidaja pakub domeeni ostmise võimalust oksjoni vahendusel.

Keskkond oleks pidanud valmima juba 2018. aasta esimeses pooles, kuid mitmetel asjaoludel on selle valmimine viibinud.

Hoolimata teoreetilisest võimalusest, et domeenide hinnad võivad väga kõrgeks kerkida, ei näe EISi avalike suhete juht Maarja Kirtsi, et sihtasutus hakkab nüüd utoopilisi summasid teenima.

Keskkonna valmimine viibis

Kirtsi sõnul sai keskkonna arendus alguse suurest hankest, mille osaks see esialgu oli.

Erinevate keskkondade arenduse käigus otsustati, et oksjoni osas arendatakse backend majasiseselt, mis võis avalike suhete juhi kinnitusel ajalises mõttes keskkonna valmimist natuke pikendada.

Oksjonikeskkond on suunatud lõppkliendile ja sinna pääseb ID-kaardi ning mobiil-ID abil. Kuna seda võivad ka välismaalased kasutada, kel puudub eelnimetatud vahenditele ligipääs, saab sinna ka kasutajakonto luua.

Oksjoni võitmisel väljastatakse arve, mille tasumise järgselt edastatakse võitjale unikaalne kood, millega saab registripidaja juures domeeni ära osta.

Pimeoksjon algab pärast registreerimisperioodi lõppu ning kestab 24 tundi. Selle aja jooksul saavad kõik soovijad teha oma pakkumise domeeni registreerimise õiguse saamiseks.

Pimeoksjoni puhul ei näe osalejad, kas oksjonil on keegi teine osalemas ja milliseid summasid on pakutud. Võitjaks kuulutatakse kõrgeima pakkumise teinu.

Esimesed mõtted domeenioksjoni üle käisid juba 2016. aastal ja teenuse käivitamise ajaks ülesehituse osas mingeid suuri muudatusi ei ole tehtud.

EIS: me ei hakka teenima utoopilisi summasid

Seda, kas registripidajad on uueks lahenduseks valmis ei oska Kirtsi öelda, kuid nendega on tehtud igakülgset koostööd ning neid on oksjonikeskkonna tuleku osas informeeritud ja protsessi on nad koguaeg kaasatud olnud.

Kirtsi sõnul neil otseseid mõtteid selles osas ei ole, et võiks keskkonda eksportida, kuid kui mõni riiklik registripidaja pärib nõu, siis on nad seda valmis andma. Kuna olemasolev lahendus on väga .ee spetsiifiline ei eksisteeri võimalust, et ülesehitatud lahendust saab paari hiireklikiga eksportida.

Tuginedes geneeriliste tippdomeenide registripidajate kogemusele ei näe Kirtsi, et .ee pimeoksjonil tõusevad hinnad utoopiliselt suureks. Peamise põhjusena näeb ta seda, et aegunud domeenid on üldjuhul sellised, mida ei ole enam vaja.

Tulenevalt sellest, et EIS on isemajandav sihtasutus läheb teenitud tulu otse sihtasutuse taskusse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.