Uudis

Järjekordne pauk Facebooki pihta, Zuckerberg kiirustas masinat timmima

Facebooki juht Mark Zuckerberg pidi taas vabandama. Foto: Gerard Julien/Scanpix/montaaž

Facebooki sel nädalal tabanud teravate süüdistuste järel timmib tehnoloogiagigant oma seadistusi, et sotsiaalvõrgustikus vastuolulised ja sensatsiooni tekitavad postitused nii hästi ei leviks.

Firma juht Mark Zuckerberg kirjeldas, et tegu on postitustega, mis ei ületa veel keelujoont: näiteks võivad olla need peaaegu alastust näitavad fotod, kus inimene siiski alasti pole, või vihakõnele väga lähedased tekstid.

Kumbki näide ei ole postitus, mille avaldamise Facebook keelaks. Ent kuna tegu on sensatsiooni ja vastuolu tekitava sisuga – “mida on täis praegu kaabeltelevisioon ja ligi sajandi on avaldanud tabloidajalehed” – tahab Zuckerberg neid piirata.

Nii lubab Facebook oma algoritmiga selliste postituste levikut (mitu inimest sellist postitust automaatselt näeb) piirata.

Samamoodi ei soovita algoritm inimestel liitumist lehtede ja gruppidega, mida peetakse lõhestavateks.


Skandaal Sorose ründamisega

Zuckerbergi samm on ilmselt otse seotud New York Timesis avaldatud hävitava uurimusega, mis paljastas Facebooki vastuolulisi töömeetodeid.

Nende seas kõige skandaalsem oli fakt, et firma oli palganud USA pealinnas lobitööd tegema ettvõtte Definers Public Affairs, et vaigistada Facebooki vastaste hääli.

Koostöö tulemus oli, et Definers levitas dokumente, mis üritas siduda Facebooki suhtes kriitilist ühingut ‘Freedom from Facebook’ miljardär Georg Sorosega.

Asi on selles, et Soros ongi olnud avalik Facebooki kriitik ja kutsunud üles sotsiaalvõrgustiku üle avalikku regulatsiooni kehtestama. Ent ebameeldivate teemade sidumine Sorosega on väga levinud vandenõuteooria USA parem- ja äärmusparempoolses poliitilises maailmas, kus on sellest üks samm anti-semitismi ja “juutide vandenõu” süüdistamiseni.

Facebooki tõttas kinnitama, et nad ei korraldanud anti-semiitlikku rünnakut, vaid lihtsalt üritasid näidata, et rohujuuretasandi liikumist toetab ka nende suur kriitik.

Samas eitasid nii Zuckerberg kui firma juhtimises number kaks Sheryl Sandberg, et nad oleksid üldse teadnud vastuolulise Definersi agentuuri palkamisest.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.