Järjekordne Silicon Valley firma laiendas Eesti kontorit ja lubab üle turu keskmise palka maksta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
malwarebytes.jpg

Mida rohkem on internetis inimesi, seda rohkem põhjust nende andmeid varastada ja jällegi seetõttu teistel neid kaitsta. Malwarebytes loob pahavarast puhastamise ja tõrjumise tarkvara, mis on nii populaarne, et mullu kasvas firma ligi 100%. Sama ralli läheb sel aastal edasi ja nüüd laieneski USA-s Silicon Valleys ja Iirimaal tegutsev firma Tallinna, kus kavatsetakse võtta tööle poolsada IT-inseneri.

"Jah, Tallinnas on küll juba palju ettevõtteid, aga ma ei usu, et siin [IT-inseneride] pakkumine väiksemaks on jäänud. Ma pigem vaatan seda nii, et tööjõuturg on küps noppimiseks,” muigab ettevõtte asutaja ja juht Marcin Kleczynski. Ta kannab käel vilkuva pulsimõõtjaga spordikella, räägib kiirelt ja tema käitumisest õhkub kärsitust – edasi, rohkem, kärmemalt.

Kleczynski kirjutas Malwarebytes’i aluseks oleva esialgse programmikoodi ise, sest sattus kahtlastelt veebisaitidelt (“me kõik teeme seda, eks?” ütleb tema muigvel pilk) videosid alla laadides pahavaraga plindrisse. Juba teismelisena asutaski ta Malwarebytesi firma ja probleem, mida lahendada, ei ole kuhugi kadunud. Vastupidi, seeon üha kasvanud.

250 miljonit arvutit aastas

“Me erineme tavalisest antiviirusest kahe asja poolest,” selgitabKleczynskiMalwarebytesi erilisust. “Esiteks tegeleme me puhastamisega ehk me aitame sul juba olemasolevast probleemist jagu saada. Me oleme selle tegevuse automatiseerinud ja puhastame aastas umbes 250 miljonit arvutist, see on suur töö. Kui mu arvuti pahavara täis läks, ei aidanud Symantec mind kuidagi."

Teiseks tegelebMalwarebytesi tarkvara ka kaitsmisega ja siin on Kleczynski sõnul tema firmal teistsusugune lähenemine kui konventsionaalsetel viirusetõrje tarkvaradel. Need kasutavad allkirjapõhist tuvastamist ehk viirusetõrjujad loovad pahavara progrmamijupist digitaalse allkirja või “sõrmejälje” ja edastavad selle kõigi oma klientideni. Kui nende arvutis tuvastatakse programm, mille allkiri vastab pahavara omale, ongi pahalane tuvastatud. “Selleks, et allkiri luua, tuleb pahavara “näha”. Aga kui sa seda näed, oled juba mängu kaotanud,” väidabKleczynski. “Meie “näeme” ainult 10-20% pahavarast, ülejäänud puhul kasutame heuristilist tuvastust.” Põhimõtteliselt tähendab see seda, et viirusetõrje analüüsib arvutis oleva programmi toimimist, mitte signatuuri. Ehk kui tuua paralleel korrakaitsest: politsei kontrollib, kas inimese käitumine on seadusevastane, mitte kas ta esineb tagaotsitavate nimekirjas.

Silicon Valleyst arendajaid ei saa, Tallinnast küll

Tegelikult on Malwarebytes’il juba neli aastat oma esindus olnud, kuid tegu oli pisikese korter-kontoriga Tornimäe kõrghoones. Nüüd on firma päralt korrus Exploreri ärihoones, mille klaasseinte taga paistab Soome laht, vanalinn ja Tallinna uus arendusjärgus merevärav.

Korrus on juba täis töölaudu, kuid siin on veel vaikne. Mõnes nurgas paistab arvuti tagant kellegi vari, meie vahelt veereb hääletult läbi kulguril kolleeg. Lauajalgpalli mäng seisab üksinda nurgas, õllevaatidel ja veinipudelitel köögis on veel korgid peal. Kogu töökeskkond vastab korraliku startupi tasemele, kuid ootab alles rahvamasse.“Me maksame selle pinna eest umbes sama palju kui varem pisikese kontori eest, kuigi tegu on väga korraliku energiasäästliku uue hoonega,” on Kleczynski rahul.

Põhikontoris Silicon Valleys arendajaid palgata on sisuliselt võimatu, nõudlus nende järele on lihtsalt nii suur, viitabKleczynski.“Alla 250 000 dollari aastapalga pole see võimalik. Isegi mina ei teeni nii palju!” naerab ta.

Ent Tallinna seis paneb iduettevõttel silmad särama, viitab ta siinsel tööturul juba tükk aega “eel-luuret” teinud kolleegidele. “Ja me otsustasime, et maksame inimestele kohe üle kümne protsendi turuhinnast,” selgitab ta strateegiat, kuidas endale talente meelitada.Programmeerimiskeeltest ja valdkondadest otsib ettevõte kõige rohkem Ruby-on-railsi kirjutajaid. “Ürita otsida Ruby-on-railsi arendajat San Francisco lahe piirkonnast (Silicon Valley ja külgnevad piirkonnad – toim), kes oleks nõus töötama üle aasta…”Kleczynski raputab pead. Vaja on ka C++ arendajaid ja inimesi kvaliteedikontrolli ning klienditeenindusse.

Kuigi Eesti kontor on alles väike, töötab siin juba rahvusvaheline seltskond inimestega Venemaalt Brasiiliani. Ent varsti, loodabKleczynski, on Tallinna kontor veel rohkem sagimist täis.

Avafoto: Malwarebytesi asepresident, Eestis töötavFernando Francisco (vasakul) ja firma asutaja ning juhtMarcin Kleczynski.
Fotod:Raigo Pajula

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.