Uudis

Jobbaticali näide: välisinvestorilt raha kaasamiseks pidi appi tulema Swedbanki juht

Jobbaticali tegevjuht Karoli Hindriks. Foto: Jobbatical

Eesti idufirma Jobbatical tegevjuhi Karoli Hindriksi sõnul on Eestis välisinvestoritelt raha kaasamisega tõsiseid probleeme, mille lahendamise peale peaks riik tõsiselt mõtlema.

Hindriksi ettevõte on välisinvestoritelt kaasanud pea 7 miljonit eurot ning teinud seda kõike läbi Eestisse loodud osaühingu.

Tegevjuhi sõnul tekitas investeeringute Eestisse toomine suurt peavalu ning protsessi kiirendamisel saadi abi Swedbank Eesti peadirektori Robert Kitti käest.

Paar nädalat tagasi tõstatus Eesti ettevõtjate seas poleemika mitteresidentidele pangakontode avamise osas. Mitmed ettevõtjad on seoses investeeringute kaasamisega kogenud pankade poolt ebameeldivat suhtumist mitteresidentide osas, kellele pangad keelduvad pangakontosid avamast.

Pangad on seda kommenteerides jäänud napisõnaliseks, kuid Äripäevale antud kommentaarides toovad pankade esindajad välja, et nad tahavad enda klienti tunda, et mitte võtta liigseid riske, viidates rahapesuohule.

Postimehele antud intervjuus tõi Startup Estonia esindaja Maarika Truu välja, et täbarast olukorrast pääsemiseks on mitmed ettevõtted juriidiliselt kolitud Eestist ära.

Panga juht ei peaks idufirmade kätt hoidma

Hindriks tõi Geeniusele antud intervjuus välja, et esimest korda puutusid nad mitteresidendile pangakonto avamisega kokku 2015. aasta lõpul, mil ettevõttel oli käsil esimese raundi investeeringu sulgemine.

“Meie investor Union Square Ventures oli nõus Eesti OÜ-sse investeerima. Siis selgus tõsiasi, et pangad ei lase investeeringut Eestisse tuua. Kõigist pankadest ainus pank, mis ütles, et on valmis Ameerika investorile konto looma, oli Swedbank, aga see võtab aega kuus kuud,” kirjeldas Hindriks.

Hindriksi sõnul on see aga riskikapitalimaailmas pikk aeg, mille jooksul võib nii mõndagi muuta.

Kuna Jobbaticali ingelinvestorite seas oli Swedbanki taustaga inimene, siis ta viis Hindriksi ühendusse Robert Kittiga.

“Tänu tema abile saime protsessi läbitud umbes 1,5 kuuga. See oli esimene kord ja puudutas Ameerika investorit. Kui eelmise aasta sügisel tegime teise raundi, siis sama teema kerkis Jaapani ja Austraalia investorite puhul,” rääkis Hindriks.

Teeks firma hoopis Lätti?

Jobbaticalil oli väga suur oht, et investeering kukub kokku, kuna kõik kippus venima.

“Tekkis mõte, et kas peame endale firma tegema Lätti, et saaksime raundi suletud. Investorid tahtsid investeerida, aga see tekitas nii palju ebamugavusi ja see tekitab siiani ebamugavusi,” rääkis Hindriks.

Hindriks tõi näiteks, et ta saab siiani Austraalia investorilt küsimusi, kes edastab talle Swedbankilt saadud eestikeelseid kirju, et kas see on oluline kiri.

“Kui Robert Kitt tuli appi, siis hakkasid Swedbanki sees asjad liikuma. Meile määrati inimene, kes meid aitas. Panga tegevjuht ei saa aga iga idufirma juures kätt hoida, see ei ole lahendus. Riik peab sellele mõtlema,” seletas Hindriks.

Väärtpaberikonto võiks ühendada pangakontost lahti

“Investeeringute osas on see, et väärtpaberikonto on seotud pangakontodega. Väärtpaberikonto ei peaks pangakontoga olema seotud,” näeb Hindriks ka probleemile lihtsat lahendust.

Hindriks rääkis, et rahandusministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on seda uurinud, aga keegi ei ole seda endale suureks südameasjaks võtnud.

“Tundub marginaalne probleem, aga kui Eestisse ei saa investeeringuid tuua, siis on see suur asi,” rääkis ta.

Ettevõtja sõnul on pangakonto avamise ainsaks põhjuseks just väärtpaberikonto avamine, mis võimaldab ettevõttel investorile osakuid määrata.

Investor investeerib ja selle vastu saab ta ettevõtte osa. Selleks, et saaks ettevõtte osa kanda investorile, on tal vaja omada väärtpaberikontot.

“Seda kontot ei saa ilma pangakontota. Rahalisi tehinguid pangakontol ei toimu ehk investori jaoks on see lihtsalt lisakulu ja lisaprobleem, millega tegeleda,” selgitas Hindriks.

Hindriks väitis, et kui Jobbatical peaks kaasama uue investeeringu, siis nad kaaluvad selle tegemist Eesti asemel Singapuris.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses