Uudis

Peaminister Geeniusele 5G-ühisavaldusest: see ei sisalda ühegi ettevõtte nime

Peaminister Jüri RatasFoto: Scanpix

Eesti peaminister Jüri Ratas allkirjastas täna öösel koos USA asepresidendi Mike Pence’iga ühisavalduse 5G-võrkude turvalise arendamise kohta.

Kui USA on enda võrkudest Huawei 5G-seadmed välistanud, siis kas see nüüd tähendab, et ka Eesti välistab automaatselt Hiina ettevõtte seadmed? Peaminister sellele küsimusele otsest vastust ei anna. “See ühisavaldus ei sisalda ühegi ettevõtte nime,” kommenteeris ta küsimust Geeniusele.

“Kui me räägime sellest ühisavaldusest, siis ma saan öelda niipalju, et me leppisime kokku USA asepresidendi Mike Pence’iga 5G ühisavalduses. Selle eesmärk on, et 5G-võrgud oleksid turvalised, see 5G ühisavaldus sisaldab järgmisi põhimõtteid: punkt üks, et tehnoloogiatootjate rahastus oleks läbipaistev. Teiseks, tehnoloogitootja omandi- ja partnerlussuhted on läbipaistvad. Ja kolmandaks, et tehnoloogiatootjad austavad intellektuaalomandi õigusi,” selgitas peaminister.

Jüri Ratase sõnul peame me edasi minema oma siseriikliku korraldusega ja sidevõrkude määrus on hetkel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis väljatöötamisel. “See väljatöötatav määrus võtab samuti arvesse tehnoloogilisi, poliitilisi, juriidilisi ja majanduslikke riskifaktoreid. Loodame, et selle aasta lõpuks suudame sellise avaliku konsultatsiooniprotsessi läbi viia,” rääkis Ratas.

Analoogse avalduse allkirjastasid septembris USA ja Poola ning toona ütles Pence’i kabinetiülem Marc Short Associated Pressile antud kommentaaris konkreetselt, et Hiina kommunistlikule parteile ei tohi anda võimalust luureandmete kogumiseks Huawei kaudu.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.