Uudis

Justiitsminister Aeg peab tootjapõhist 5G keeldu põhiseaduse vastaseks

Justiitsminister Raivo Aeg (vasakul).Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Justiitminister Raivo Aeg peab põhiseaduse vastaseks riigi soovi hakata kontrollima mobiilsides kasutatavaid seadmeid. Sellekohane soov tuleneb määruse muutmisest, millega riik tahab, et sidettevõtjad kooskõlastaksid võrkudes kasutatavad seadmed tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve ametiga (TTJA).

Eelnõu töötati välja väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo algatatud IKT seadmete usaldamise töörühmas, mille esimeseks tööülesandeks oli 5G-võrkude turvalisuse küsimus. Ainus teadaolev 5G-võrke puudutav turvalisuse küsimus puudutab Hiina tehnikahiiu Huawei seadmete kasutust.

Määruse kohaselt oleks TTJA pidanud kaitsepolitseiameti, välisluureameti ja riigi infosüsteemi ameti kaasabil otsustama, kas sideettevõtted tohivad Eestis 5G võrke luues kasutada Huawei või teiste tootjate seadmeid. Määrus ei oleks rakendunud vaid 5G puhul vaid ka kõigi teiste tulevaste sidevõrkude puhul.

Justiitsminister ei kooskõlastanud eelnõud, millega oleks saanud Huawei seadmete kasutamist piirata

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile (MKM) saadetud kirjas toob justiitsminister Raivo Aeg välja, et ta ei kooskõlasta määruse muutmist kuna see näeb ette regulatsiooni, mille järgi riik hindab eelnevalt, kas ettevõtja võib tegutsema hakata või mitte. Aeg peab seda aga ettevõtlusvabaduse riiveks ehk põhiseaduse vastaseks.

Lisaks leiab minister sedagi, et määrus ei sobitu elektroonilise side seadusega kuna praegusel kujul ei ole see käsitletav ei teenuse osutamise nõude ega tehnilise nõudena.

Kirjas on veel mitmeid teisiga põhjendusi, miks Aeg ei pea eelnõud korrektseks. Näiteks jääb eelnõust arusaamatuks, milliseid andmeid peavad ettevõtjad esitama. Minister näeb, et põhiseadusepärasteks muudatusteks peab muutma elektroonilise side seadust.

Ühe osana toob Aeg välja sellegi, et sellise kooskõlastamisega võib tekkida hoomamatult suur töökoormus TTJA-le. Selles osas plaanis MKM TTJA-sse luua ühe uue töökoha, mille täitnud ametniku bruto-aastapalk oleks olnud 32 000 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.