Uudis

Juturobotiga tehakse digiriigi renessanssi: Bürokratt alustab esimesena tööd politseis ja rahvusraamatukogus

Juturobot vestleb kasutajaga kohalikus keeles, kuid ei ärritu, suudab alati jääda viisakaks ning pakkuda alati kiirelt õigeid vastuseid, selgitab Priit Kongo.

Töö uute riigi e—teenuste arendamisel jätkub hoogsalt. Eelmise aasta 24. veebruarist alates käib Bürokrati ehk riikliku virtuaalassistendi arendamine. Olulise osana Bürokratist arendatakse juba maailmas ainulaadset riiklikku vabavaralist juturobotit, mis võimaldab riigiga suhelda ööpäevaringselt ja saada kõigile küsimustele vastuse ühest kohast. Masinõppel toimivat juturobotit arendab tarkvaraettevõte Net Group, kelle partnerlus Microsoftiga võimaldab teenuses kasutada uusimaid tehnoloogiaid.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) ja Riigi infosüsteemi ameti (RIA) tellimusel arendatava juturoboti eesmärgiks on luua täisautomaatne pöördumispunkt, mis töötaks ööpäevaringselt ning aitaks inimese pöördumise suunata edasi õige riigiasutuseni lähtuvalt päringu sisust.

Sellega soovitakse parandada inimeste ligipääsu riigiteenustele ja infole nõnda, et inimene ei pea ise otsima vajalikke kontakte, vaid juturobot oskab küsija suunata automaatselt õigesse kohta. Juturoboti tehnoloogiline lahendus telliti IT-ettevõttelt Net Group, kellel on tehisintellektil põhinevate lahenduste väljatöötamisel laialdane kogemus.

Juturoboti arendamise väljakutse seisneb selles, et õpetada algoritmid mõistma erinevate pöördumiste konteksti, personaliseerida lähtuvalt sellest suhtlust ning pakkuda inimestele võimalikult mugavat kasutajakogemust. „Just nagu inimenegi, vestleb juturobot kasutajaga kohalikus keeles, kuid ei ärritu, suudab alati jääda viisakaks ning pakkuda alati kiirelt õigeid vastuseid,“ selgitab Net Groupi tegevjuht Priit Kongo.

Esmajärjekorras liituvad Bürokrati juturoboti platvormiga rahvusraamatukogu, PPA ning tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet. Asekantsler Siim Sikkut rõhutab sealjuures, et tegu on märksa laiahaardelisema ja ambitsioonikama projekti ühe olulise etapiga. „Meie eesmärgiks on Bürokrati toel viia riigiga suhtlus ja teenuste kasutamine radikaalselt lihtsamaks ja inimestele veelgi lähemale. Net Group on siinkohal üks meie partneritest – kogenud ja aktiivselt kaasa mõtlev, kes on protsessi käigus oma pühendumust ja tehnoloogilist pädevust tõestanud,“ ütles Sikkut.

Bürokrati juturoboti projekt on Priit Kongo kinnitusel ettevõttele seni üks põnevamaid väljakutseid tehisintellekti vallas. „Siinkohal on kindlasti suur roll tellijal ehk riigil, mis on siiralt huvitatud uusimate tehnoloogiate testimisest ja rakendamisest. See võimaldab meil arendajana tuua inimesteni kõige kaasaegsemad teksti- ja häälepõhised tehisintellektlahendused rakendades neid reaalaja klienditeeninduslahenduses,“ ütles ta.

Kogemus Microsoftiga

Kuna Net Group on ainus Baltikumi ettevõte, mille Microsoft on kaasanud tipp-partneriks oma masinõppel põhinevate häältuvastustehnoloogiate arendamisel, lubab Kongo ka sellest koostööst ammendatud teadmisi ja kogemusi riigiteenuses rakendada. „Ma usun, et Bürokrati juturobot aitab Eesti digilahendustel püsida maailma tipus,“ on Kongo veendunud.

Projekti globaalset potentsiaali kinnitab ka Sikkut, kelle sõnul on projektist huvitatud nii teised riigid, ettevõtted kui ka kohalikud omavalitsused.  „Huvi Bürokrati vastu on igati loomulik, sest see muudab täielikult, kuidas suhtlus riigiga ja selle teenuste kasutamine tulevikus toimub – nutika abilise kaudu saab proaktiivselt kõik asjad aetud, sealhulgas kõnelemise teel. Nii saab inimene tulevikus tarbida kõiki avalikke teenuseid ilma eriteadmisi omamata, kasutades mistahes suhtluskanalit ja seadet. Kõik see võimaldab riigil olla oma kodanike ja ettevõtete jaoks olemas just siis kui vaja,“ lisab Sikkut.

Valmiv Bürokrati juturoboti lahendus on osa laiemast Bürokrati programmist, mille eesmärk on luua riiklik virtuaalabiline ning liidestada kõikide haldusalade tähtsamad inimestele ja ettevõttetele pakutavad digiteenused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.