Kahtlustus: kaitseväe major edastas koos isaga viis aastat Venemaa sõjaväeluurele riigisaladusi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Major Deniss Metsavas. Foto: Tairo Lutter/Scanpix

Kaitsepolitsei pidas sel nädalal kinni Eesti kodanikud Deniss Metsavasi ja tema isa Pjtor Volini. Major Deniss Metsavas töötas kaitseväe peastaabis ja kahtlustuse kohaselt edastasid mõlemad mehed Venemaa sõjaväeluurele GRU viie aasta jooksul riigisaladusi ja rahvusvahelisi saladusi.

Major Metsavas alustas kaitseväes ajateenijana 1998. aastal. Ta teebus kirde kaitseringkonna suurtükipataljonis ja siis, kui vastuluure avastas tema reetmise faktid, töötas kaitseväe operatiivosakonnas ning tegeles lahingutoetuse ehk suurtükiväe arenguga. Oma tööülesannetega seoses puutus ta kokku ka teadus- ja arendustegevuse ning uute relvasüsteemide arendamisega ja kaitseplaneerimisega.

Kinnipidamise hetkel esmaspäeval pidi Metsavas tööle asuma Kaitseliidus.

Kaitseväe ülem Riho Terras ütles täna pressikonverentsil, et tööle Kaitseliitu pidi Metsavas minema tavapärase rotatsiooni korras, kuid ta ei avaldanud, kas Metsavasi vahi alla võtmine samal päeval oli kavandatud teadlikult.

Prokuratuur ja kaitsepolitsei ei vastanud küsimustele täpsemalt kahtlustuse sisu kohta ega sellele, kuidas Metsavas ja ta isa GRU-ga suhtlesid. Küll aga said nad GRU-lt oma “teenete” eest tasu.

“Tegemist oli reeturiga”

“Ta jättis mulje kui pädevast ja pühendunud ohvitseritst. Aga tegemist oli reeturiga. Kogu kaitseväe inimestele on see väga emotsionaalne löök,” ütles Terras. “Selle reetmise tulemusel on Eesti julgeolekut oluliselt kahjustatud nii riikliku kui rahvusvahelise teabe üleandmisega Vene Föderatsioonile.”

Riigi peaprokuröri Lavly Perlingi sõnul ei saa kahtlustuse sisu kohta praegusel hetkel palju avaldada.

Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu ütles, et riigisaladuse kaitse ja vastuluure on kapo üks peamiseid ülesandeid, sealhulgas ka kaitseväe vastuluure. “Nende inimeste tabamiseni on viinud eelmiste aastate töö ja kogemused ning koostöö teiste asutustega. Koostöö kaitseväega oli suurepärane, ilma selleta ei oleks olnud võimalik reetureid tabada,” ütles Sinisalu.

Viimase 10 aaasta jooksul on tabatud neli riigireeturit ja kümmekond inimest, kes on koostööd teinud Venemaa eriteenistustega. “Kõik, kel on olnud kontakte Venemaa või teiste eriteenistustega, siis tasuks sellest meile kohe teada anda. Ei tasu võõrriikide eriteenistustega koostööd teha,” ütles Sinisalu.

Ühiskondlikult aktiivne inimene

Deniss Metsavas on üles astunud ETV saates “Vabariigi kodanikud”, kus arutati eestivenelaste lojaalsuse üle. Samuti on Metsavasi näol tegu aktiivse sportlasega, kes mängib jalgpalli klubis Igiliikur FC.

Metsavas on tegus olnud ka akadeemilistel toimingutel. Ta on töötanud riigikaitse õpetajana Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumis, samuti on ta saanud magistrikraadi tööga “Lihtsustatud operatiivplaneerimise protsessile tuginev sõjaliste operatsioonide analüüsi metoodika”.

Deniss Metsavas saates “Suud puhtaks”. Foto: ekraanitõmmis

Gregor Sibold panustas artikli valmimisse.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.