Kaks raportit laidavad Huaweid: Eesti ja Suurbritannia järeldused

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix / REUTERS

Eelmisel nädalal ilmus Huawei ja 5G teemal kaks üsna põhjalikku raportit: Eesti ja Suurbritannia spetsialistide omad ning mõlemad neist väidavad, et Huawei tänasel kujul võib olla turvaoht. Põhjused on aga erinevad.

Eesti raporti kirjutas Tallinnas asuv NATO küberkaitsekeskus ning selle lähenemine oli peamiselt poliitiline ja kaitsepoliitiline. Raporti põhiline järeldus oli, et Huawei tehnoloogia lubamine riigi 5G-võrkudesse pole mitte ainult tehniline küsimus või küsimus tehnokraatidele, vaid seda peaks vaatama laiemalt.

Arvestades selle küsimuse keerukust, pole otstarbekas jätta seda küsimus tehnokraatide lahendada, vaid arvestama peab ka majandus- ja turvaküsimusi ning selleks on vaja poliitilist tahet, kirjutavad raporti autorid Kadri Kaska, Henrik Beckvard ja Tomáš Minárik.

NATO küberkaitsekeskuse raportit saab lugeda siit.

Brittide raporti kirjutas nende luureagentuuri GCHQ alluvuses töötav HCSEC (Huawei Cyber Security Evaluation Centre) ning see oli peamiselt tehniline.

Brittide etteheited Huaweile keerlevad ümber tehniliste probleemide. Esiteks on nende hinnangul Huawei turvapraktikad sassis nagu puder ja kapsad ning näiteks laialt kasutuses olevas OpenSSList on neil kasutusel mitmed erinevad fragmenteerunud versioonid, millest osad on uuemad, osad vanemad, osad on turvapaigatud, osad mitte ja süsteem ning kindlus puudub.

Samuti pole HCSECi arvates kuidagi selge see, kas Huawei poolt brittidele üle vaatamiseks saadetud kood on lõpuks seesama, mis võrkudesse kasutusele jõuab.

Kokkuvõtet brittide raportist saab lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.