Uudis

Kallas: internetiplatvormidele ei tohi anda õigust sisu monitoorida

Kaja Kallas.Foto: Sander Ilvest/PM/Scanpix

Euroopa Komisjoni välja pakutud autoriõiguse reform on ohuks sõna- ja loominguvabadusele, kuna sellega antakse platvormidele õigus otsustada üleslaetava sisu üle, kirjutab europarlamendi saadik Kaja Kallas oma blogis.

Seoses Euroopas hetkel käimasoleva auoriõiguse reformiga on palju kära tõstatanud direktiivi artikkel 13, mis kohustab internetiplatvorme võtma kasutusele sisu monitoorivad tehnoloogiad. “Kui me anname kergekäeliselt platvormidele õiguse otsustada üleslaetava sisu üle – mitte  ainult ebaseadusliku sisu, vaid ka ebasobiva sisu üle – siis kuidas ei nähta, et see on reaalne oht sõnavabadusele,“ kirjutab Kallas.

Siiani on platvormidele kehtinud piiratud vastutus, millega on ette nähtud nn notice and takedown protseduur. Kui keegi näeb, et platvormil avaldatud sisu või pakutav kaup on ebaseaduslik, siis saab ta teha teate ja sellisel juhul peab platvorm sellele koheselt reageerima ja ebaseadusliku sisu maha võtma. Kallas kirjutab, et üldiselt on platvormid rahul siiani kehtinud printsiibiga, kus platvorm pakub ainult vahendit ja sisu eest vastutavad üleslaadijad, kuid nüüd tahetakse see põhimõte pea peale pöörata.

Kallas lisab, et enamus suuri platvorme ei ole pärit Euroopast, vaid Ameerikast, Hiinast ja Venemaalt. “Hiina ja Venemaa piiravad oma riikides juba praegu seda, mida üldse tohib üles laadida, nii et kasutajad seda isegi mitte ei näe. Kas me tõesti tahame ka Euroopa sinna suunata?“ kirjutab ta.

Ka Euroopa kohtud on asunud seisukohale, et ennetav klientide ja sisu monitoorimine platvormide poolt rikub Euroopa andmekaitse reegleid. “Kui me paneme vastutuse platvormidele, siis hakkab platvorm oma riske piirama, mis toob omakorda kaasa ohu sõnavabadusele ja ka loovusele,“ lisab Kallas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.