Kanadas elavaid eestlaseid hakati Eestist massiliselt rämpskõnedega pommitama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kahe Kanadas elava eestlase telefonidele hakkas ühtäkki saabuma massiliselt kõnesid tundmatutelt Eesti numbritelt. Kui kõne aga vastu võtta, siis see katkes.

Tagasi helistades ei olnud samuti võimalik midagi kuulda. Asja uurimiseks alustas tehnilise järelvalve amet menetluse.

Mõlemad Kanada numbrid said päevas enam kui 50 kõnet, kõik helistanud numbrid kuulusid ühele operaatorile. Kusjuures üks numbritest pole juba aastaid Eestisse helistanud, teine tegi aga ühe kõne Eestisse Viberi vahendusel, pärast mida pommitamine hakkas. Asja vastu aitas vaid numbrite blokeerimine.

Meelitatakse tagasi helistama

TJA side- ja meediateenuste osakonna juhataja Oliver Gailan sõnas, et vaadates kõnelogi näevad nad, et sama number on järjest helistanud nii USA kui ka Eesti riigikoodiga.

“See võib olla põhjustatud näiteks sidevõrkude konfiguratsiooniveast või rikkest. Samas võib tegu olla ka nii öelda spämmkõnedega meelitamaks inimesi tagasi helistama, et rahvusvahelise kõne hinnaga raha teenida,” lausus ta.

Ta lisas, et üks levinumaid mobiiltelefonikõnede petuskeeme töötab nii, et helistajaks on välisvõrgu telefoninumbriga seotud arvuti, mis valib automaatselt telefoninumbreid ja katkestab kõne enne, kui seda jõutakse vastu võtta.

Kui sellise vastamata kõne saanud inimene helistab tagasi, pannakse tema kõne ootele ja lastakse samal ajal muusikat, loetakse mingisugust teksti või on telefonis vaikus seni, kuni tagasihelistaja taipab, et kõnele ei vastatagi.

Samal ajal on aga kõne tasustatud. Need numbrid, kellele petukõne tehakse või SMS saadetakse, genereeritakse kas arvutiprogrammidega juhuvaliku alusel või on kogutud internetist kui inimesed on ise oma numbrit avalikult jaganud.

Konkreetse juhtumi puhul aga inimesi liinil hoida ei üritata, kuna tagasi helistades kostub teiselt poolt vaid vaikus.

Juhtumi täpsemate asjaolude välja selgitamiseks alustas amet järelvalvemenetluse, ka numbreid haldav operaator asus asja uurima.

Kuidas petukõnesid vältida?

Selleks, et telefonipettuse ohvriks mitte langeda, soovitab TJA:

  • Ära helista tagasi tundmatule numbrile, eriti kui kõne tuleb tundmatult välisriigi numbrilt. Tagasihelistamine annab petturile märku, et liinil on reaalne isik, keda võib petuskeemides kasutada. Tagasi helistamisel peab teadma, et kõne eest maksab tagasihelistaja ise.
  • Kahtlasest numbrist tuleks informeerida ka enda sideoperaatorit, kellel on võimalik uurida numbrilt tehtud kõnede asukoha tausta ja vajadusel blokeerida sissetulevaid kõnesid.

Juhul, kui telefoninumber on sattunud petturi huviorbiiti, siis on mitmeid võimalusi häirivatest petukõnedest ja SMSidest vabaneda. Nutitelefonidel on rakendusi, mis võimaldavad blokeerida kindlatelt numbritelt sissetulevaid sõnumeid ja kõnesid, laias valikus on ka spetsiaalseid kõne blokeerimise äppe.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.