Uudis

Kas isesõitev auto peaks tapma kurjategija või kodulooma: moraalimasinas saad oma valikud proovile panna

Üks suurimaid murekohti, millega isesõitvate autode loojad tegelema peavad, on küsimus, kellele peaks isesõitev auto otsa sõitma, kui kellelegi otsasõit on mingil põhjusel vältimatu. MIT ülikooli loodud moraalimasin paneb samasse olukorda kõik soovijad.

Moraalimasin näitab kasutajale kahte pilti, mille seast tuleb valida, kumb tundub kasutajale õigem. Erinevaid olukordi on aga palju ning otsuse langetamine võib üsna keeruline olla.

Näiteks võib kasutaja olla sunnitud valima, kas auto, kus on kolm kodulooma, sõidab vastu seina, tappes sellega kõik autos viibijad või ajab pigem alla punase fooritulega teed ületava kurjategija.

Samuti võib valikute seas olla olukord, kus tuleb otsustada, kas surma saab punase fooritulega teed ületav arst või rohelise fooritulega teed ületav kurjategija.

Samuti on kõikidel võimalik ka ise erinevaid olukordasid luua.

Kui kasutaja on testi läbinud, on võimalik oma tulemusi ka ülikooliga jagada, et neid saaks kasutada tulevastes uuringutes. Lisaks on võimalik enda otsuseid võrrelda teiste kasutajate valikutega, et mõista, kas otsused on olnud sarnased või pigem erinevad.

Selgub, et inimesed soovivad pigem päästa suuremat inimeste hulka, seadusekuulekaid inimesi, naisi, noori ning paremas vormis inimesi.

Selgub aga, et pole lihtsat vastust küsimusele, kas tuleks päästa autos sõitvad inimesed või jalakäijad, kuna hääled on pooleks.

Moraalimasinat saab ise proovida siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.