Uudis

Kui kaugel on Telia lubadusega viia enamikele klientidele koju kiire internet?

Telia visiooni järgi peaks ajast ja arust kuni 12 Mbit/s kiiruseid võimaldav vaskkaabel olema tulevikus asendunud kiirema, vähemalt 100 Mbit/s kiiruseid pakkuva ühendusega. Kolm aastat tagasi öeldi, et 2020. aastal võiks enamik kliente olla uue ühenduse peal.

2017. aastal käis Telia välja, et kolme aasta jooksul võiks olla 80 protsenti kaabelühendust kasutavatest klientidest kiire 100 Mbit/s internetiühenduse peal. 2018. aasta lõpus tutvustas Telia visiooni ühendada kiirema internetiga lausa kõik kaabliga kliendid.

Kuna 2020. aasta on nüüd käes, uurisime Telialt järele, kui kaugel projekt tänaseks on.

Telia Eesti võrgu ja infrastruktuuri arendamise üksuse juht Toivo Praakeli sõnul on kolme aasta jooksul tänaseks enam kui 160 000 Eestimaa kodu saanud endale kiire interneti.

Nendest 70 000 kliendile on kuni 1 Gbit/s kiiruseid võimaldav valguskaabel jõudnud viimase kolme aasta jooksul otse tuppa, 90 000 kliendile on Telia rajanud valguskaablivõrgu kodudele lähemale nii, et olemasolev lühendatud vaskkaabel võimaldab internetikiirusi kuni 200 Mbit/s.

Aeglane internet kaob

Samas on alles jäänud ligi 20 000 klienti, kellele kaabel üle 12 Mbit/s kiiruseid ei võimalda. “Kui 2017. aastal oli meil ligi 40 000 klienti, kelle puhul saime pakkuda vaid 12 Mbit/s kiirusega koduühendust, siis tänaseks on sellise piiranguga Telia klientide arv kahanenud ligi kaks korda ning töötame selle nimel, et see arv väheneks veelgi,” sõnas Praakel.

Seega on 240 000 kliendist (püsiühendusega Telia kliendid) ligi 20 000 ehk 8 protsenti veel aeglase vaskkaabli peal. See tähendab, et kuigi ambitsioonikas visioon absoluutselt kõik kaabelühendusega kliendid kiirema interneti peale viia ei ole veel täitunud, on Telia 80 protsendi lubadusest küll kinni pidanud. Küll aga mainiti Teliast Geeniusele, et aasta 2020. pole veel läbi, seega ei saa hetkel veel seatud eesmärkide täitmisest mineviku vormis rääkida.

“Telial interneti püsivõrgu uuendamise ja arendamise osas teha veel palju,” tõdes Praakel. Selle aasta suurimad arendused leiavad aset Tallinnas Kalamaja, Veerenni tn, Kakumäe, Pärnamäe ja Kaarli pst piirkondades, Tartus Vaksali, Tammelinna, Ravila ja Vahi piirkondades, Arukülas, Tiskre Apametsas, Pärnumaal Toris.

Samuti tõi ta välja, et kasvanud on ka klientide huvi kiirema ühenduse vastu. “Nii on hetkel ligi kolmandik Telia eraklientidest valinud koduühenduse kiiruseks 100 Mbit/s ja rohkem,” ütles Praakel.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.