Uudis

Keith Siilats: ametliku koroonaäpi esimene versioon peab eestlasteni jõudma sel nädalal

Keith Siilats Hiinas tehases, kus valmistatakse elektritõukerattaid.Foto: Erakogu/Keith Siilats

Ettevõtja Keith Siilatsi meeskond lansseeris eile koroona kontaktijälitamise äpi, millest Geenius kirjutas lähemalt eile. Kuigi Siilats on olnud kaasatud riiklikku konsortsiumi töösse, kus arendatakse analoogset äppi, siis otsustas tema meeskond, et äpi peab kiiremas korras kasutajateni toimetama.

“Minu arust tuleb esimene ametlik versioon kontaktijälitamise äpist kindlasti selle nädala jooksul välja lasta. Selle kasutusele võtmine vajaliku hulga inimeste poolt võtab tükk aega. Enne kui kontaktijälitamise äpp pole laialdaselt kasutusel, ei saa korraldada massiüritusi, avada restorane ja poeskõik näeb välja nagu lahingusse minek,” ütles Siilats.

Ettevõtja leiab, et koroonaviirus levib nii kiiresti, et iga uus nakatunu pikendab karantiini veel kuu võrra. Siilats ei näe äpi avalikuks tegemisel ühtegi tehnoloogilist takistust kuna Singapur, kus on analoogne äpp kasutusele võetud, tegi enda äpi lähtekoodi avalikuks. Sama lähtekoodi peal põhineb ka Siilatsi meeskonna arendatud äpp.

“Dan Bogdanov uurib praegu erinevaid teisi krüptimise meetodeid, aga praktikas ma ei näe põhjust, miks ei võiks Singapuri algoritmi kasutama hakata. See on avatud lähtekoodil põhinev algoritm, mis kasutab turvalist AES256 koodi. Mulle tundub nende vastasus Singapuri versioonile pigem “Not made here” põhjustel, mitte turvakaalutlustest lähtuv,” lisas Siilats.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.