Kert Kingo jätab minemata mitmele rahvusvahelisele üritusele

Endine väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo riigikaitse nõukogu kohtumisel, kus arutati ID-kaardi kriisi õppetunde ja e-riigi kestlikkust.Foto: Postimees/Scanpix

Uudise sisu täpsustatud kell 11:45

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo (EKRE) jätab minemata Poolas toimuvale olulisele majandusfoorumile, mida mitteametlikult kutsutakse Ida-Davosiks. Varem on samast majandusfoorumist võtnud osa mitmed Eesti ministrid ning president Toomas Hendrik Ilves.

Lisaks jätab minister Kingo minemata Serbias toimuvale Hiinat puudutavale konverentsile, kus peaks osalema ka Hiina teadus- ja infotehnoloogiaminister.

Ametis oldud aja jooksul on personaalselt Kingo nimele ministeeriumi mitmeid kutseid saabunud, kuid neile on positiivselt vastatud vaid ühele.

Mainekale majandusfoorumile saadetakse ametnik

Ametisse saades ei teinud minister Kert Kingo saladust sellest, et ta kavatseb ministrina reisida vaid äärmistel juhtudel ning kui vähegi võimalik, siis delegeerib ta lähetused teistele. Esimesed ligikaudu neli kuud ametis oldud ajast on näidanud, et minister peab oma sõna.

Ainuüksi personaalselt Kingo nimele on rahvusvaheliste üritustega seonduvaid kutseid, mille vastamise tähtaeg on tänaseks kukkunud, MKMi viimastel kuudel laekunud üheksa.

Neist vaid üks kutse on kutsuja eksituse tõttu saadetud valele ministrile. Kõigi teiste kutsete sisu ütleb üheselt, et kutsujad soovivad oma üritusel näha just minister Kingot pidamas kõnet või osalemas aruteludes.

Üks sellistest üritustest on Poolas Krynicas toimuv mainekas majandusfoorum, mida peetakse Kesk- ja Ida-Euroopa suurimaks taoliseks ürituseks. Varasematel aastatel on samal foorumil Eestit esindanud president Ilves, kaitseminister Hannes Hanso, rahandusminister Jürgen Ligi ja riigikogu esimees Ene Ergma.

Poola digiministeerium palus minister Kingot kõnelema ministrite paneelil, kus arutletakse küberturvalisusealaseid väljakutseid, mis puudutavad Euroopa Komisjoni uut koosseisu. Konkreetsemalt pidid teemaks olema küberturvalisus 5G, e-teenuste, tarkade linnade ning isejuhtivate sõidukite osas. Esinemisele pidavat järgnema ministrite õhtusöök.

Otsus mitteosalemise osas tuleneb MKMi nõuniku Laura Laasteri sõnul sellest, et ministeeriumile teadaolevalt ei võta üritusest ükski teine minister osa. Sellest tulenevalt läkitatakse Eestist majandusfoorumile riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk. Kas ta võtab osa ka ministrite õhtusöögist ja paneelist ei selgu MKMi poolt antud vastustest.

Kuna majandusfoorumi korraldajad ei ole veebis ürituse ajakava ega osalejaid avaldanud, siis on MKMi väidet raske kinnitada või ümber lükata.

Hiinlaste üritus on formaati muutnud

Teise üritusena saab tuua välja oktoobris Serbias toimuvat neljandat iga-aastast Hiina, 11 Euroopa Liidu ja 5 Lääne-Balkani riigi kohtumist. Kuigi ürituse kutsel väidetakse, et sellest võtab osa ka Hiina teadus- ja infotehnoloogiaminister ei ole see MKMi ametnike sõnul otseselt piisavaks põhjuseks, et minister peaks mõnd üritust väisama.

Kuigi samanimelist üritust on korraldatud ka varemgi ning eelnevatel kordadel on sellest võtnud osa peaminister Jüri Ratas ning ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ei ole MKMi kinnitusel sel korral tegu peaministri või ministri tasemel üritusega. Sellest tulenevalt jääb Eesti sel korral üritusel esindamata.

Kuvatõmmis minister Kert Kingole saadetud kutsest, kus väidetakse, et Hiina tippkohtumisest võtab esimest korda osa Hiina teadus- ja tehnoloogiaminister.Foto: Kuvatõmmis

Läti peaminister ootab juba kaks kuud vastust

Veel üks näiteid on Läti peaministri büroo poolt saadetud kutse, kus palutakse minister Kingol leida aega osalemaks Riias toimuval meie regioonile keskenduval 5G foorumil. Esimest korda jõudis büroost e-kirjaga edastatud kutse MKMi 7. juunil ning uuesti tavapostiga 12. juulil.

Kuna kutse saadeti tavapostiga veidi üle kuu hiljem uuesti, siis saab järeldada, et ministeerium ei olnud büroole oma vastust veel andnud. Samas näeb MKMi töökorraldus ette, et kirjadele vastatakse 30 päeva jooksul. Kui aga ürituse korraldaja ootab vastust konkreetseks ajaks, mida antud juhul oodati 17. juuniks, ning ministeerium näeb, et nad ei jõua soovitud ajaks otsust langetada, siis palutakse ajapikendust.

Kas ja milline kirjavahetus on Läti peaministri büroo ja MKMi vahel toimunud, ei ole avalikest registritest leitav, kuna sellist kirjavahetust ei dokumenteerita dokumendihaldussüsteemis. Kindel on vaid see, et antud ürituse osas ei ole Kingo otsust veel langetanud.

Eelmisel aastal allkirjastasid Baltikumi digiministrid antud foorumil 5G koostööleppe, mille eesmärk on varustada Via Baltica maantee 5G-võrguga.

Kingo ei ole tõlgi abi kasutanud

Liibanoni infotehnoloogiaminister Adel Afiouni palus Kingol 13. septembril osaleda konverentsil, kus minister saaks osalejatele rääkida Eesti e-riigi eduloost. Mainitud üritusele jätab Kingo minemata, kuna samal ajal toimuvad riigieelarve läbirääkimised.

Dubai valitsuse esindaja kutsus Kingot kõnelema tehisintellekti alasel konverentsil. Kuna konverents keskendub tehisintellekti potentsiaalile spordivaldkonnas, otsustas minister, et jätab üritusele minemata.

Laaster ütles, et antud konverentsi näol on tegu pigem mõne muu ministri vastutusalaga. Samas ei ole tema sõnul kutset MKMi poolt näiteks kultuuriministrile edastatud.

Analoogseid näiteid saab veelgi tuua, kuid neist joonistub välja ühesugune muster. Nii nagu minister Kingo lubas, kavatseb ta ministrina võimalikult vähe reisida ning võimalusel delegeerib lähetused teistele edasi.

Geenius päris hetkel MKMist kommentaari vaid nende kutsete osas, mis on saabunud personaalselt Kingo nimele, kuid dokumendiregistrist on näha, et kutseid on saadetud ka eelmiste ministrite nimele. Lisaks saadavad osad ürituste korraldajad kutsed välja juba pea aasta enne ürituse toimumist. See tähendab, et tõenäoliselt on minister Kingot oodatud esinema veelgi enamatele üritustele.

Selliste kutsete puhul, mis on saatja eksituse tõttu adresseeritud inimesele, kes ei ole enam minister, vaadatakse Laasteri sõnul siiski läbi ning eeldatakse, et kutsuja on soovinud üritusele kutsuda Eesti Vabariiki esindavat ministrit, mitte konkreetset inimest. Samuti vaadatakse üle ka need kutsed, mis on saadetud valele ministeeriumile.

Teise lubadusena ütles Kingo pärast ametisse saamist, et kavatseb välismaal rääkida vaid eesti keeles. Selles osas saab MKM kinnitada, et Kingo tõttu ei ole ministeerium pidanud ühtegi tõlki palkama ehk tõlgi teenuseid ei ole minister Kingo veel kasutanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.