Uudis

Kes kardab täna veel kasutatud sülearvuti ostmist?

Dell Latitude E7240 12-tolline ekraan on 1366 x 768, kuid see kaalub 1,3 kg, sel on Inteli i5 protsessor ja SSD ketas ning hind umbes 400 eurot kasutatuna.

Sülearvuti on isiklik asi. Meile meeldib seda karbist välja võtta ja sel on juures uue tehnikavidina kirbe lõhn, mälestuseks tootmisliinilt. See on mõnus tunne.

Me ei taha, et keegi teine oleks oma tõenäoliselt räpaste sõrmedega selle klaviatuuril mänginud ja sellega üldse kes-teab-mida-teinud. Uus asi on äge, aga samas mõttetut uut asja ostes, nagu seda minu meelest üliodavad sülearvutid on, tasuks need tunded alla suruda.

Ära karda kasutatud asja

Minu kogemus ütleb, et kasutatud arvutit ei pea kartma, vaid see on pigem hea võimalus. 300-500 euro eest saad sülearvuti, mis sind tõenäoliselt veel väga kaua ja hästi teenib ning lisaks on neil sellised näitajad, et sama raha eest on raske uut nii head masinat leida. Olen ka ise ostnud sellise kasutatud sülearvuti ja see oli täiesti probleemivaba.

Eelmine aasta hakkasid päris odavama otsa sülearvutitesse jõudma SSD-kettad, sellised 300-350 eurot maksvad üliodavad sülearvutid tulid 128 GB SSD-kettaga ja see tundub idees väga äge, lausa väike revolutsioon ja hüpe sülearvutite arengus.

Testisin seda kõrvuti vanema kasutatult müügis oleva läpakaga ja tulemused olid uskumatud. Kui kasutatud arvuti SSD-kiirused olid normaalsed, siis see odav sülearvuti pakkus selliseid SSD lugemis- ja kirjutamiskiiruseid, et ma ei teadnudki, et need saavad nii madalad olla. Jah, kiiremad kui tavalisel kõvakettal, aga mahtu oli neli korda vähem.

Mu point on, et nende odavate sülearvutite tegemisel on tehtud kokkuhoiu-otseteid, mida sa tegelikult ei taha enda sülearvutis näha. Sama on ekraanidega – kasutatud vanematel süleritel võivad olla madalama eraldusvõimega ekraanid, kuid nende kvaliteet on parem, eriti kui tahad saada head matti ekraani, mitte peeglit. Miinuseks on see, et paljud kasutatud sülearvutid on üsna rasked, võrreldes nende odavate 400euroste uute masinatega.

Need arvutid on loodud kestma

Ja siis on see müstiline äriklass… Mis teeb ühest arvutist äriklassi masina ja kuidas see on parem kui “tavaline, mitte-äriklassi sülearvuti”? Ma olen kasutatud arvutite müüjatega rääkinud ja lihtsustatult on vastus nii: need on arvutid, mis peavad vastu. Kaua. Muidugi mitte kõik, ikka on kellelgi tooteliinis mädamunad sees ja mingid masinad surevad varem ära või kannatavad mingi vea käes, kuid üldiselt on nii.

Tavalise sülearvuti eluiga on kolm aastat, natukene siia-sinna. Need peavad kaks korda kauem vastu.

Vaatame asja teistpidi. See pole juhus, et kasutatud arvutite müüjad ei paku enda salongides neid mudeleid, mida saad poest uuena 300-600 euro eest osta. Neid pole, mitte ainsatki. Neid lihtsalt ei saa teisele ringile pärast kolmeaastast kasutust müüa. Mida seal müüakse? Dell Latitude E-seeria, Dell Presicionid, Fuijitsu Lifebookid, HP ProBookid ja EliteBookid ning Lenovo ThinkPadid. Ja veel muidugi Macid. Kasutatud arvutite müüjad ei taha samuti, et sa pärast neilt arvuti ostmist tuleksid varsti uksele koputama ja kurtma, et sul aknad on sinised.

Palju kasutatud sülearvuteid tuleb meile müügile Skandinaaviast, kus need on olnud firmades rendis, sest see on seal väga levinud. Need on olnud ametiarvutid ja tihti need pole isegi väga palju kasutust ja koormust näinud.

Kui ma valiksin praegu uut sülearvutit ja mu eelarve oleks umbes 500 eurot, siis ma esimese asjana vaataksin kasutatud masinat ja korralikust kohast, kus saab ka garantii. Odava samaväärse masina ostmine on suurem loterii ja tõenäosus raha raisata on suur. Kui mu eelarve oleks kõrgem, siis vaataksin kindlasti uue masina.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.