Uudis

Kes särab ja kes põrub: Eesti veebilehed on tihtipeale laadimiskiirustega hädas

Veebilehtede kiirus on asi, millega peavad tegelema kõik arvutikasutajad, seega on eeldatavad, et veebid on nii kiired kui võimalik. Google’i analüüsitööriista kasutades selgub aga, et mitmed eestlaste seas populaarsed lehed on tapvalt aeglased.

Geenius võrdles Google’i PageSpeed Insights tööriista abil 10 suurt veebilehte, et näha, millised neist Google’i hinnangul häid kiiruseid pakuvad, millised aga liialt aeglased on.

Geenius.ee: mobiilis aeglane, arvutis keskpärane

Teiste kapsaaeda ei saa hakata kive loopima enne, kui seda enda on enda puhul tehtud. Tööriista andmete kohaselt on ka Geeniuse põhileht märksa aeglasem, kui see võiks olla. Mobiilseadmete puhul saab veeb hindeks 21 punkti sajast ehk oluliselt alla keskmise. Arvutites on hindeks 77 punkti sajast ehk Google’i hinnangul on laadimiskiirused keskpärased.

Postimees: mobiilis tapvalt aeglane, arvutis keskpärane

Eesti ühe enimkülastatud lehe Postimehe puhul võib samuti leida, et kiirused ei ole just kuigi hiilgavad. Mobiilseadmetes saab see hindeks 16 punkti sajast ehk veeb on laadides väga aeglane (reaalsuses kasutab ilmselt enamus inimesi aga mobiilseadmetes äppi). Arvutite puhul on näitajad märksa paremad ning kiirust hinnatakse 64 punktiga ehk keskpäraseks.

Delfi: mobiilis veidi kiirem, arvutis keskpärane

Uudistesaitide lainel jätkates võib näha, et eestlaste seas populaarne Delfi saavutab mobiilseadmetes senini parima tulemuse ehk 23 punkti, mis on Google’i hinnangul aga ikka liiga aeglane. Arvutites on tulemuseks 77 punkti ehk asjad võiks paremad olla, kuid olukord pole liiga kriitiline.

Okidoki: mobiilis keskpärane, arvutis perfektne

Metrixi andmetel Eesti üks populaarsemaid veebilehti Okidoki saab Google’i käest palju kiita. Mobiilseadmete kiirust hinnatakse skooriga 46, mis on küll aeglane, aga parem kui uudistesaitide puhul. Arvutikasutajad võivad aga rõõmustada – Google hindab kiirust täiusliku 100 punktiga.

Elron: telefonis veidi kiirem, arvutis kiire

Elroni veebileht saab Google’i käest mobiilseadmetes kiirushindeks 32 punkti, arvutis on asjad aga märksa paremad ning lehte hinnatakse 93 punktiga ehk kiireks.

Mallukas: mobiilis aeglane, veebis keskpärane

Staarblogija Malluka lehte hindab Google telefonis pigem aeglaseks, andes sellele hindeks 19 punkti. Arvutikasutajate jaoks on asjad märksa paremad ning kiirushindeks kujuneb 79 punkti ehk hindeks keskpärane.

Elektrilevi: mobiilis aeglane, arvutis kiire

Hiljuti palju tähelepanu saanud Elektrilevi ei hiilga mobiilseadmete kiirusega ning Google annab kiirushindeks seal 21 punkti. Arvutis on asjad aga märksa paremad ning firma veeb saab hindeks 98 punkti ehk maksimumist on puudu vaid veidi.

Apollo: mobiilis aeglane, veebis keskpärane

Apollo veebipood on sarnane mitmetele teistele lehtedele siin artiklis. Mobiilis on see pigem aeglane, saades hindeks 19 punkti. Arvutis on olukord aga märksa parem ning seal teenib leht hindeks 73 punkti sajast.

Euronics: mobiilis keskpärane, arvutis ideaalne

Eesti üks suurimaid tehnikakaupademüüjaid Euronics teeb silmad ette kõikidele teistele lehtedele mobiilis laadimise kiiruse osas. Google annab lehele hindeks 78 punkti, arvuti-laadimiskiiruste osas aga maksimaalsed 100 punkti.

Facebook: mobiilis keskpärane, arvutis kiire

Võrdluseks Eesti lehtedele saab esile tuua ka Facebooki. Google’i hinnangul väärib see mobiilis laadimise hindeks 75 palli ehk olukord on keskpärane. Arvutis laadimine on märksa parem, seal saab leht hindeks 99 punkti.

Mida sellest kõigest järeldada?

Andmed näitavad, et pigem on probleeme mobiilseadmetes lehtede laadimisega. Osade lehtede puhul ei ole see aga ilmselt nii suureks probleemiks, kuna alternatiivina aeglasele veebile saab kasutada äppi. Nende kiirust aga Google ei hinda.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.