Uudis

Kiire internetiühendus ei jõua sel aastal kavandatud mahus kodudesse

Tänavu märtsis pidi Elektrilevi lööma kopa maasse ning hakkama maapiirkondadesse kiiret internetiühendust rajama. Projektis esines aga mõningaid takistusi, mistõttu saadi ehitusega alustada alles juulis.

Projekti kohaselt pidi selleks aastaks kiire internetiühenduse saama 15 000 kodu, kuid takistuste tõttu suudetakse seda tänavu teha 9000 kodu puhul. Esimesed kodud saavad teenuseid tarbima hakata alates järgmise aasta veebruarist ja märtsist.

Nii-öelda viimase miili projektiga ühendatakse majad, korterid, tehased ja muud hooned riikliku interneti baasvõrguga. Eelmisel aastal korraldas riik viimase miili konkursi, mille võitja Elektrilevi sai võrgu rajamiseks 20 miljoni eurose toetuse.

Igapäevaselt valmib 5km jagu viimast miili

Elektrilevi taristuliitumiste teenuste juht Oliver Ruusi sõnul võtab ühe aadressi puhul viimase miili ehitus aega maksimaalselt kuus kuud ning seetõttu jõutakse tänavu ära katta 9000 aadressi. Ehitusplaanidest täidetakse tema sõnul sel aastal ligikaudu 60% ning igapäevaselt valmib ligi 5km jagu viimase miili projektist.

“Kuna piirkondade projekteerimine võttis kauem aega, kui algselt planeerisime, saime reaalse ehitustööga alustada juulis. Enne aasta lõppu tahame 9000 kodu jaoks magistraalvõrgu valmis ehitada. Esimesed kodud saavad teenuseid tarbima hakata alates veebruarist ja märtsist,” ütles ta.

20 miljonilisest riiklikust toetusest ei ole Ruusi kinnitusel nad veel sentigi kasutanud kuna elektrilevi ei ole tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve ametile ühtegi väljamaksetaotlust esitanud.

“Projekti toetuse saame aadressiobjektide lõikes pärast objektide valmimist. Hetkel ei ole Elektrilevi kasutanud toetuseraha, vaid saame toetust, kui aadressile on võrk kohale viidud,”, sõnas Ruus.

Ruusi sõnul ei ole maadeostu ja omandi probleem projekti rohkem mõjutanud kui tavapärane projekteerimispraktika näitab, kuid on kohti, kus omanike nõusolekuga on olnud probleeme, kuid ei midagi tavapäratut või erilist.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.