Kiire juhend erakondadele: 5 sammu, et sinu meeskonda ei satuks pätte ja kaabakaid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kui otsid uut kolleegi, siis elementaarne taustakontroll aitab vältida olukorda, kus oled sattunud ebaausa isiku otsa.Fotod: Ekraanitõmmised

Eesti Päevaleht on viimase kuu aja jooksul üles lugenud kõiksugu kriminaalid, jõhkardid ja muidu bõkid, kes meie rahvast esindavate erakondade nimekirjades figureerivad. Erakonnad on oma hulgas vohavate kurjategijate avalikuks tuleku peale ehmunult silmi pööritanud ja vaikselt pomisenud, et “Me ei teadnud…”

Geenius annab erakondadele hüva nõu inimeste taustakontrolli tegemiseks. Siin on viis soovitust, kuidas teada saada, millise inimesega tegu on. Samal viisil soovitame kontrollida inimeste taustasid ka kõigil värbajatel, kes lojaalseid töötajaid otsivad.

Võtame siinkohal enda näiteks fiktiivse Tiina Arbuus-Jõhvika ja vaatame, kes ta internetis olla võiks.

1. Sotsiaalmeedia

Alustame lihtlabase otsinguga, lüües Facebooki otsingusüsteemi sisse inimese nime. Kui ta enda identiteeti peita ei ürita, pannes nimeks näiteks Nipi Tiri, leiame juba tema profiili. Sõltuvalt privaatsusseadetest saame vähemalt teada, et ta sotsiaalmeedias eksisteerib ja ehk leidub ülevaade tema fotodestki.

Mis ta teinud on ja kus käinud? Saame teada, et Tiina elab Tartus ja ta käis minu hea tuttavaga ühes koolis. Ja näe, profiilipilt on tehtud kusagil basseini serval, vist soojal maal.

Kuid kes enda kohta kahtlast infot ikka levitab. Otsingutulemustest leiame ka avalikud fotod ja postitused, kus too inimene märgitud on. Lisaks arvustused ja kommentaarid ettevõtete fännilehtedel.

Juba teame, et Tiina on keevalise loomuga. Talle ei meeldinud üks Geeniuse lugu ja ta pani Geeniuse fännilehele ühe tärni, sõimates kommentaarides autorit. Kiitma ta ei kipu, ka mitmed tuntud restoranid on temalt oma koosa kätte saanud.

Samas on temalt keegi kunagi ostumüügi grupis iPhone’i ostnud ja kiidab teda kui ausat müüjat.

Kui Tiina on enda leidmise otsingutulemustest keelanud, võid otsida ka inimesi sama perekonnanimega. On tõenäosus, et tegemist on tema sugulastega, seega kammi läbi nende inimeste sõbralistid ja vaata, kas hakkab silma mõni otsitava või sarnase nimega inimene.

Samasuguse otsingutiiru võib teha Instagramis, ja kui Tiinal oleks siis ka Twitteris, Linked In’is jne. Aga jätkame otsinguid järgmise loogilise asupaigaga.

2. Google

See info, mis siit välja koorub, võib olla väga erinev. Suhtu sellesse veidi ettevaatlikult, internet on võltsinfot täis ja sa ei tahaks valeinfo pärast inimesega tülli minna.

Võime teada saada kõike, alates sellest, et Tiina saavutas oma koolis kaheksandas klassis spordivõistlustel teise koha, aga ka seda, et ta kirjutas kunagi vihase arvamusloo sellest, kui halb Eestis teeninduskultuur ikka on. Ta on ka kahe ettevõtte juhatuse liige. Samas on ta kunagi kommenteerinud Eesti Ekspressi artiklis oma kriminaalselt karistatud venna tegemisi.

Hästi, Tiina Arbuus-Jõhvikas on meelega keeruliselt valitud nimi, aga kui inimese nimi nii unikaalne ei ole? Google’i otsingulehele satub kokku palju rahvast ja sinu soovitud inimest on sealt keeruline leida?

Proovi guugeldada tema meiliaadressi. Samuti võid otsingut veidi piirata, näiteks panna inimese nimi jutumärkidesse ja lisada mõni märksõna. “Tiina Arbuus-Jõhvikas” skandaal. Või võlg, pahane, karistatud jne.

Proua Arbuus-Jõhvikas saatis endast pildi, kuid Google ütleb, et sellel pole üldse proua ja juhtniidid viivad meid hoopis ETV-sse.

3. Tee tagurpidi pildiotsing

Kui eeltoodud andmed jätavad sind endiselt veidi kahtlema, võid Tiina kohta teha nn. tagurpidi pildiotsingu. Kui ta on saatnud sulle endast fotosid, saad need laadida Google’i pildiotsingusse, mis annab sulle teada, kas ja kus neid fotosid varem kasutatud on.

Järsku laadis Tiina mõnest avalikust andmebaasist lihtsalt mõned ilusad pildid alla ja saatis need enda selfide pähe laiali.

4. Karistusregister

Lähme konkreetsemaks. Karistusregistrist ilma mõjuva põhjuseta infot tasuta kätte ei saa, ühe päringu hind on neli eurot.

Tasuta saad infot uurida siis, kui sulle on selleks antud volitus, või teed päringut enese või endaga seotud isikute kohta. Igal juhul peaks registrist teada saama kõik väär- ja kuriteod, mille inimene on toime pannud.

Tiina Arbuus-Jõhvikas on õnneks puhas ja teda karistatud ei ole. Aga kus ta elab?

5. Kinnistusraamat

Kinnistusraamatu uues versioonis saad inimese nime järgi otsida, milliseid kinnistuid ta omab.

Kui ta on mõne maja või korteri omanik, on tõenäosus, et ta seal elab suhteliselt suur. Või vähemalt teab keegi selles majas, kkus Tiina Arbuusi leida võiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.