Uudis

Kiirelt ja konkreetselt: milleks meile üldse seda 5G-d vaja on?

Foto: Scanpix

Riik peatas 5G lubade konkursi, sest Levikom kaebas protsessi kohtusse. Kõik paistavad sellest teemast rääkivat, seega tekivad õigustatult järgmised küsimused:

Mis asi see 5G on?

Lühidalt: Asjade internet.

Selgitus: Kui kuulad autos netiraadiot, kasutab su auto 4G-internetti. Kui oled suvilas, kuhu internetikaabel ei tule, kasutad sa sealgi tõenäoliselt 4G internetti. 5G on sellest aga parem, kiirem ja väikesema viivitusega.

Kui täna saata ühest seadmest üle 4G-võrgu teise seadmesse mingi info, jõuab see sinna veidikese viivitusega. 5G vähendab seda ja muudab ka üldise võrgukiiruse kiiremaks, täpsemalt kuni 1 gigabit sekundis.

See muudab 5G ka äärmiselt oluliseks asjade interneti seadmetele, mis suudaksid 5G-abil üle võrgu kiiresti ja efektiivselt suhelda, edastades korraga suurt hulka andmeid.

Kas isesõitvad autod ei saa ilma 5G-ta sõita?

Lühidalt: Ei.

Selgitus: Isesõitvate autode jaoks on vaja võimsaid arvuteid, ja selleks, et neis olevaid algoritme treenida, on vaja võimast juhtmevaba andmeülekannet.

Näiteks Iseauto arendajad peavad täna oma isesõitvat autot testides salvestama sõidu aeg kogutava info autos olevasse arvutisse ja seda hiljem analüüsima, midagi reaalajas jälgida ei saa, sest 4G ei vea lihtsalt välja. Kuna 5G on väga kiire, on võimalik ka osa isejuhtivate autode infost töödelda mujal ning näiteks viia ellu automaatne liikluskontroll.

Kas Starshipi robotid ei saa varsti enam 5G sõita?

Lühidalt: Ei.

Selgitus: Päris nii hulluks asi ei lähe, täna nad ju 4G-ga sõidavad. Aga arenduse mõttes oleks kasu küll, robot saab korraga ja kiiremini edastada rohkem andmeid, seda saab vajadusel kiiremini ümber suunata või paremini kaugelt juhtida.

Kuidas mõjutab 5G minu mobiililevi?

Lühidalt: Mitte kuidagi.

Selgitus: Allalaadimine läheb kiiremaks. Filmide ja 4K-sarjade striimimise puhul ei pea enam sekundeid ootama, videote otseülekanne muutub samuti paremaks.

Näiteks võid spordisündmuse ajal jälgida juhtmevabadelt kaameratelt tulevat otsepilti, vahetades kaameranurka oma telefonist ning nähes pilti ikkagi peaaegu reaalajas, mitte minutilise viivitusega, nagu tavaliselt.

Kuidas aitab 5G minu pesumasinat/kodumasinaid?

Lühidalt: Mitte kuidagi.

Selgitus: Pesumasin ei edasta korraga nii palju andmeid, et oleks koledasti vaja sadades megabaitides andmeid sekundiga võrku striimida. Pigem võib 5G-st su pesumasinas tulevikus ikkagi kasu olla. Selleks, et sa ei peaks hakkama läbi viima tüütut protsessi: “Miks mu pesumasin jälle Wifi võrgu ära unustas!!!”.

Pesumasin lihtsalt oskab teiste seadmetega suhelda ning öelda näiteks kuivatile, et pangu end sooja, sest kohe tuleb värske laar märga pesu, või lisab ta otsa saanud pesupulbri tellimuse lihtsalt sinu ostunimekirja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.