Uudis

Kiirelt kasvava Eesti rattatootja kriisi kõige kasulikum õppetund

Ampler Bikes asutajad Ardo Kaurit, Hannes Laar ja Rait Udumäe.FOTO: Ampler Bikes

Eesti rattatööstuse taaselustaja Ampler Bikes üks asutaja ja juht Ardo Kaurit rääkis DigiPROle, et praeguses olukorras tasub ära varasem pikk ja põhjalik usaldusväärsete partnerite valik.

“Olukord on raske väga paljudele, ka meile. Aga paljudele on veel raskem,” ütles Kaurit korduvalt. Tõsi, vähemalt esialgu on Ampler Bikes jätkanud kiiret kasvu. Kui eesmärgiks oli igal aastal kasvada 100 protsenti, siis kriisi mõjul aeglustus kasv poole võrra.

Kriis algas Aasiast

Esimesena olidki kriisi puhkedes ohus eelkõige ettevõtte tarned. “Meil on Hiinas ja Taiwanis olulisi tarnijaid, kellega olime suhtluses, et mõista, mida see mõjutab ja kui palju,” meenutas Kaurit. “Saime aru, et meie tarneahel peab sellele kriisile vastu.”

Tema sõnul aitas ka see, et ettevõtte planeeriski kevadel jätkata sama tootevalikuga, aga teha rohkem rattaid, mis tähendab, et ratta osi oli laos varuga. Nii ongi, et kuigi kuni paarinädalasi hilinemisi tuleb omajagu ette, siis see ei sunni tootmist peatama.

Just praegusel ennustamatul ajal on ära tasunud see, et oma partnereid on hoolikalt ja pikalt valitud ning nad on usaldusväärsed. 

Euroopa järelmid

Kuid see oli alles algus. Seejärel jõudis koroonakriis Euroopasse. Kõige tugevamalt saigi pihta ettevõtte nn messitiim, kes käis sisuliselt nädalast nädalasse messidel nende toodangut tutvustamas.

Korraga tühistati 30 messi ning neli meeskonna liiget naasid koju teistele appi. Peamiselt tegeletakse turundustegevusega, milleks enne polnud mahti. 

Ettevõte ei ole alustanud ega plaani koondada. “On olnud inimesi, kelle igapäevatöö on kadunud või muutunud, aga leiame neile teisi ülesandeid,” ütles Kaurit. Kokku töötab ettevõttes 63 inimest, kelles veerand Saksamaal.

Muuhulgas sulges Ampler Bikes Berliini esinduspoe. “Selleks polnud korraldust, aga see oli vastutustundlik teguviis. Küll aga nüüd Saksamaa vähendab piiranguid ja avame poe tõenäoliselt varsti,” selgitas Kaurit.

Just Saksamaa ja saksakeelsed riigid on Ampler Bikesi elektrirataste põhiturg, kuhu läheb ligi 80 protsenti toodangust. Lisaks on põhituruks Holland ja Belgia. Eestisse müüakse üksikuid rattaid.

Ampler Bikes ratas.FOTO: Ampler Bikes

Turg näitab kasvu

Ampler Bikes erinebki paljudest seepoolest, et on otse lõpptarbijale suunatud ettevõte. See tähendab, et nende kliendiks pole kauplused ega ketid, vaid inimese, kes ostab endale ratta. Seetõttu ei eksisteeri sisuliselt ka eeltellimusi.

Küll aga on ettevõttel praegu kõik mudelit laos ning toode tarnitakse soovijale üle Euroopa 3-5 tööpäevaga. Seni on tarned toiminud põhiturul suuremate viperusteta.

Kasuks on tulnud seegi, et lõviosa ehk koguni 90 protsenti müügist toimub üle veebi, mis annab mitmete teiste tootjate ees eelise.  Seni ongi läinud hästi, kuigi mõni klient on ka tellimuse tühistanud, sest kaotas töö või ei saa uues olukorras ratast endale lubada. 

“Oleme oma kasvu jätkanud ja tulemused on head. Meie eesmärk on olnud kahekordistada müüki ja tulemusi igal aastal. Märtsi tulemus oli 46 protsendiline kasv 100 protsendi asemel. Võib-öelda, et poole aeglasem kasv,” rääkis Kaurit mõjust ettevõtte plaanidele.

Tulevik on aga ettearvamatu. “Sõltume ilmast, emotsioonidest ja finantsturvalisusest,” kirjeldas Kaurit. “2500 eurone transpordivahend on oluline investeering ning seda saab edasi lükata.” 

Samas on ka positiivseid märke. Nii ei taha inimesed sõita ühistranspordiga ja oluliseks on muutunud sotsiaalne distantseerumine. “Kui kõik ülejäänud transpordiliigid vähenevad, siis jalgrattasõit on tugevas kasvus,” kinnitas Kaurit.

Samas see, kuidas inimeste ostukäitumine mõnel kuul muutub, ei oska keegi ennustada. Seetõttu on ka planeerimisaeg muutunud lühemaks. 

Isetegemise ärimudel

Samas jätkatakse valitud suunas – teha paremaid rattaid. “Tahame kõiki asju teha ise. Me küll ei keevita raame, aga kõike muud teeme. Paneme ise rattaid kokku, meil on oma poed, osalesime ise messidel,” rääkis Kaurit. “Oleme nii sõltumatumad ning meil on kontroll oma vigu parandada.”

Ettevõte tahab olla sõltumatu ka poliitilistest otsustest ning samuti ei ole toetused osa äriplaanist.

Ampler Bikes asutati 2014. aastal nime all Ööbik Cycles. Ettevõttel on kolm kaasasutajat: ettevõtte juht ning endine professionaalne motokrossisõitja Ardo Kaurit, tootearenduse eest vastutav Hannes Laar ning produktsioonispetsialist Rait Udumäe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.