Uudis

Kinoketi teade isikuandmete kasutamise kohta tekitab segadust

Forum Cinemas kino Viljandis. Foto: Elmo Riig/Sakala

Sel reedel jõustub uus Euroopa isikuandmete kaitse üldmäärus ja selle eel korrastavad ettevõtted oma andmekaitsereegleid. Tallinna kino Forum Cinemas kiri tingimustest, millega nõustumiseks ei pea inimene midagi tegema, on kinoklientide seas segadust tekitanud.

Kinoklubilistele saadetud kirjas teatas Forum Cinemas, et on kehtestanud uued lojaalsusprogrammi tingimused koos privaatsusteavitusega.

Uutele tingimustele ei pidanud inimesed kuidagi otse reageerima, piisas isegi kirjale reageerimata jätmisest: “Kui Sa oled uute tingimustega nõus, siis ei pea Sa tegema mitte midagi!”

Vaikimisi võib muuta tüüptingimusi

Kino tingimuste kohaselt töödeldakse klientide andmeid nii seepärast, et ettevõttel on selleks õigustatud huvi, kui ka saadetakse otsepostitusi ja pakkumisi kliendi nõusolekul. Kuna aga kirjas klientidelt tegelikult nõusolekut ei küsitud, tekitas kino tegevusviis klientides segadust.

Andmekaitse inspektsiooni direktor Viljar Peep kinnitas, et andmekaitseõiguse järgi on isikuandmete töötlemise alus just inimese enda nõusolek, kui just vaikimist ja tegevusetust nõustumiseks ei loeta.

“Antud juhul aga on või vähemalt ettevõtte peab töötlemise aluseks mitte nõusolekut, vaid lepingut,” tõi Peep välja.

Tema sõnul on lepingute puhul võlaõigusseaduse kohaselt lubatav tüüptingimuste selline uuendamine, kus klient on vaikimisi nõus.

Reklaamiga nõusolekut tuleb otsesõnu väljendada

Triniti advokaadibüroo advokaat Maarja Pild ütles, et uue andmekaitsekorra järgi ei tohi nõusolekut kuidagi vaikimisi eeldada. Nii tohiks inimesele reklaami ja pakkumisi saata ainult siis, kui ta sellega otsesõnu ja selgelt nõus on.

“Kui nõusolekut küsitakse, siis seda peab nagunii tegema väga spetsiifiliselt. Seda ei tohi peita tingimuste sisse, see peab olema konkreetne ja ühemõtteline ning ka vabatahtlik,” selgitas Pild.

Segadust tekitab veel seegi, kino on maikuus kehtestanud kinoklubi liikmetele uued üldtingimused, mida aga ise nimetab lühidalt hoopis “lepinguks”.

Kui leping peaks olema sõlmitud kahe osapoole vahel, siis ei saa olla leping see, mille inimene sõlmib e-kirja saades ja sellele mitte reageerides.

Pildi sõnul võib olla, et ettevõte räägib lepingu täitmiseks vajalikust alusest, miks inimeste isikuandmeid töödeldakse. “See ei paista mahtuvat teise töötlemise aluse “nõusolek” raamidesse,” rääkis Pild.

Tema sõnul peaks seda pigem võtma isikuandmete kaitse üldmääruse rikkumisena, kui tegelikult on püütud lepingu raamidesse suruda ka midagi, mille jaoks peaks võtma nõusoleku nagu otseturundus.

Advokaadi sõnul peab ettevõte otseturunduse jaoks ikka eraldi nõusoleku võtma. “On väga harvad juhud kui otseturunduseks nõusolekut pole vaja, näiteks võivad sinna alla minna ettevõttelt ettevõttele kirjad.”

Kino: küsime veel eraldi nõusolekut

Forum Cinemas turundus- ja müügijuht Liis Mengel lubas, et kui kino hakkab klientidele saatma pakkumisi või töötleme nende andmeid, siis küsib nendelt eelnevalt selle kohta luba.

“E-kirjas toodud lause „Kui Sa oled uute tingimustega nõus, siis ei pea Sa tegema mitte midagi!“ käib tervikuna kogu Kinoklubi reeglite muudatustega nõustumise kohta,” selgitas Mengel. Tema sõnul on uuendatud tingimused oa lepingust, mille kino on sõlminud oma püsiklientidega ja praegune kiri oligi osa selle lepingu tüüptingimuste uuendamisest.

Mengeli sõnul ei võeta seda kirja kui alust nõusolekuna saada otsepakkumisi.

“Selleks, et omada ülevaadet, millised kliendid on uute Kinoklubi reeglitega nõustunud, teeme kliendiprofiili juurde vastava märke. Muudame ka kliendiprofiili lähtuvalt isikuandmete töötlemise nõuetega alates 25. maist ning kui hakkame neile saatma eraldi turunduslikke personaliseeritud otsepakkumisi (mida me hetkel ei saada), siis küsime neilt ka selle kohta eraldi nõusolekut, nii nagu oleme seda seni küsinud näiteks iganädalase uudiskirja või kava saatmise kohta. Ühelegi kliendile ei hakata saatma midagi sellist, millega ta nõustunud ei ole,” ütles Mengel.

Kino kliendid saavad tema sõnul oma kasutajakonto kaudu üle vaadata, milliste isikuandmete töötlemiseks nad on nõusolekud andnud. Sealt saab teha ka valikutes muudatusi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.