Kiskjate eest pole kaitstud isegi CERNi osakeste kiirendi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
22480269.jpg

Enam kui 27 kilomeetrine ja 7 miljardit dollarit maksev CERNi osakeste kiirendi, mis põrgatab prootoneid valguse kiirusel kokku,lülitus mõnda aega tagasi elektrivarustuse probleemide tõttu välja. Probleemi põhjus:voolukaabli kallal maiustav nirk.

"Meil olid elektriga probleemid ja nüüd oleme me kindlad, et see oli mõne väikese looma, ilmselt nirgi süü," vahendas põrgutit haldava CERNi pressiesindaja sõnu Vice. Loomake tehti kindlaks tema söestunud jäätmeid uurides.

Nagu ikka, juhtuvad taolised asjad kõige ebasobivamal hetkel. CERNil oli plaanis asuda koguma andmeid Higgsi-Bosoni,uue vastavastatud osakese kohta, kui pisike paharet voolujuhtmega koos ära kärssas.

See ei ole esimene taoline juhtum.2009. aastal lülitus osakestekiirendi välja, kui kriitilise tähtsusega elektrisüsteemi lühistas üle lendava linnu nokast pillatud tükk baguette'i.

Parandatud 17:00 02.05.2016: artikli esialgne pealkiri väitis ekslikult, et CERNi töö katkestasnäriline. Tegelikult onülisuure energiani kiirendatud laetud prootonite ja raskete ioonidekokkupõrkel tekkivatesenitundmatuteosakeste uurimist seganud nirk, kes söestus, maailma väikseim kiskja.

Foto: John Von Radowitz (PA Wire/Scanpix)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.