Uudis

Klient: Eesti arvutipood müüs mulle piraat-Windowsiga arvuti, ohvreid võib olla rohkem

Eesti arvutipood müüs katkise akna.Foto: Reddit u/Lama790

Täiendatud: Pärast loo avaldamist on meiega ühendust võtnud veel mitmed inimesed, kes väidavad, et sai antud firmast piraat-Windowsiga arvuti. Loe, mida nad kirjutasid meile.

Geeniusega ühendust võtnud klient väidab, et arvutipood Dreamline.ee (samuti müüb arvuteid Manguarvutid.ee alt) müüs talle eelmise aasta septembris arvuti, millel oli peal piraat-Windows. Tegemist ei olnud kasutatud sülearvutiga, vaid firma enda komplekteeritud uue mänguriarvutiga (Dreamline Mänguarvuti Pro 7), mille hind oli 1399 eurot.

“Dreamline müüs mulle arvuti crackitud Windowsiga,” räägib klient, kes crackimise asemel peab silmas piraat-Windowsi.

“Taustal võib olla jooksmas programm KMSAutoS, mis tegeleb Microsofti toodete crackimisega, kuid samuti võib olla ohtlik nõrk koht süsteemile.”

KMS paneb Windowsi arvama, et tegemist on legaalse ja aktiveeritud operatsioonisüsteemiga.

Klient võttis firmaga ühendust ja andis teada, et leidis piraat-Windowsi, mille peale talle saadeti uus Windowsi kood. Samuti võttis klient ühendust tarbijakaitseameti ja Microsoftiga.

Geeniusele antud kommentaaris ütles Dreamline’i esindaja, et lähtuda tuleb ostutšekist. “Meil on [kliendile lähenemine] individuaalne, mõned saavad Windows, mõned mitte.”

Antud mänguriarvuti komplektiga veebis tutvudes on seal operatsioonisüsteemina Windows 10 kirjas, mistõttu ka klient eeldas selle olemasolu. Ostutšekil aga tõesti Windowsi kohta märge puudus.

Üleval tellimus, kus klient eeldas Windows 10 olemasolu, nagu veebis kirjas oli. All arve, millel Windows 10 ei ole. Arvutiga oli siiski Windows 10 kaasas, aga mitte legaalne.

Tegemist ei pruugi olla üksikjuhtumiga

Tegemist ei pruugi olla üksikjuhtumiga, sest sarnaseid asju on jõudnud tarbijakaitseametisse veelgi ja juhtumeid on varasemast ajast, kui uskuda näiteks seda foorumipostitust.

Samuti kinnitasid selliste juhtumite olemasolu meile mitmed inimesed. Kõik ütlesid, et kui firmalt selle kohta aru pärida, siis saadetakse õige Windowsi aktiveerimise kood.

Tarbijakaitseameti komisjoni otsustest selgub, et ka eelmise aasta 18. septembril on lahenduse saanud juhtum, kus kliendile müüdi Dreamline’ist sülearvuti Lenovo ideapad 700, milles oli piraat-Windows.

Ohvreid aga võib olla veel, kuna arvuti ostnud inimesed võivad arvata, et neil on legaalne Windows.

Kuidas saada aru, et sul on piraat-Windows?

Enamik antiviirusprogramme leiavad selle üles (KMSAuto.exe) ja identifitseerivad selle pahavarana. Kui see leitakse ja see pahavara eemaldatakse, siis ka jääd ilma enda piraat-Windowsi litsentsist.

Windows Defender identifitseerib selle kui PUA:Win32/AutoKMS või HackTool:Win32/AutoKMS ning Symantec identifitseerib selle kui Trojan.Gen.2.

Küll aga nagu selgub eelpool olevast juhtumist, siis võib olla viirusetõrjeprogrammi tehtud selle kohta erand ja tasuks vaadata, kas selle kohta on viirusetõrjeprogrammis kirje olemas või mitte.

Windowsi Task Manageris jookseb ka protsess KMSAuto.exe.

Samuti võib proovida mõnda teist viirusetõrjeprogrammi. Võimalusel tasuks seda teha juba enne arvuti ostu.

Kui leiad enda arvutist KMSi, siis tasuks pärast selle eemaldamist teha kindluse mõttes ka uus puhas Windowsi install ja võtta ühendust arvuti müüjaga.

Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.