Uudis

Klõps-klõps ja raha tuleb: peagi ei tule enam toetusi küsima minna, riik määrab need automaatselt

Eesti riik on koostamas suurt töökava, mille alusel hakatakse peagi erinevaid e-teenuseid automatiseerima. Seega võib näiteks lapse sündimisel hakata automaatselt laekuma toetus, ilma et seda tuleks eraldi küsida.

Kui su laps sünnib, läheb haiglaõde arvuti taha ja registreerib uue lapse sünni, määrates ära, kes on lapse vanemad. Samal hetkel hakkab tööle masinavärk, mida riigikantselei digiinnovatsiooni nõunik Marten Kaevats kutsub hellitlevalt bürokratiks.

Automaatne süsteem kontrollib infosüsteemidest andmeid, teeb vajalikud liigutused, registreerib lapse sünnitunnistuse  a esitab seejärel lapsevanemale lihtsa küsimuse: “Kuna teil sündis laps, siis on teile ette nähtud nii ja naa palju kuutoetust. Meil on teie nimele registreeritud pangakonto numbriga X, kas soovite toetust?”

Lapsevanemal on vaja vajutada vaid jah-nuppu ning igakuiselt hakkabki tema kontole laekuma ettenähtud toetussumma.

Pealtnäha lihtne, seest aga keeruline mehhanism

Eesti IKT asekantsleri Siim Sikkuti sõnul nõuab sääraste nähtamatute teenuste toimimine aga tihedat koostööd erinevate riigiasutuste vahel.

“Sündmusteenuste loogikale üleminekuks peavad kõik riigiasutused omavahel koostööd tegema. Koostöö toimimiseks oleme majandusministeeriumis koostamas teekaarti, mille soovime valmis saada novembri jooksul. Teekaardi valmides on võimalik ka juba täpsemalt öelda, millal võiksid esimesed teenused sündmuspõhistena tööle hakata.

Esmajärjekorras on väljavalitud 15 sündmust, millega seotud teenuseid hakatakse alates detsembrist disainima. Esimeste sündmuste seas on nii äri- kui elusündmusteenuseid, näiteks lapse sünni ja ettevõtte alustamisega seotud tegevused.

Seda, milliseks nähtamatute e-teenustega riik kujuneb, loe täpsemalt Siim Sikkuti antud intervjuust Geeniusele.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.