Kohtuvaidlused ja vastuolud: Eestis 5G-võrke sel aastal ilmselt avada ei jõuta

Endine majandusminister Kadri Simson tegemas videokõne oma Soome kolleegile üle 5G võrgu. Laval seisva Elisa juhi Sami Seppäneni selja taga olev valge "purk" on seade, mis ühendub 5G võrku.Foto: Hans Lõugas

Konkurentsiamet jõudis sel nädalal seisukohale, mille kohaselt tuleb 5G sagedusala oksjonil jagada väiksemateks plokkideks. Ameti soovitatu on aga vastuolus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) koostatud 5G teekaardiga, kus on konkreetselt kirjas, et mõistlik on välistada sagedusala väljastamine väikeste plokkidena.

MKMi IT-asekantsleri Siim Sikkuti sõnul kaaluvad nad kõik variandid läbi sügise alguseks ning kohtuvaidluse tõttu ei liiguks asjad enne septembrit nagunii edasi.

See tähendab omakorda, et ilmselt selle aasta jooksul Eestis kommertskasutuseks 5G-võrke avada ei jõuta.

Teekaart välistab KA väljapakutu

Konkurentsiameti eilse seisukoha järgi oleks mõistlik 5G oksjon korraldada väiksemates plokkides, et võrgu loomisest saaksid osa rohkemad kui 3-4 ettevõtet.

Ameti pakutud lahendusega on päri Levikom. Tele2 sõnul ei oleks 5G 10 MHz ühikuteks jagamine tehniliselt üldse võimalik ning Elisa näeb, et konkurentsiamet on oma otsuses konkreetselt viidanud Levikomile, kel ei pruugi olla soovi 5G võrku luuagi.

“Me ei rutta siin otsustega koheselt, sideturu arengut ei saa tormakalt edasi-tagasi hüpates kujundada ning samuti ainult konkurentsikaalutlustest lähtuvalt. MKMis lähtume ikkagi sideteenuste kättesaadavuse ja sidevõrgu arengu vaatest tervikuna. Konsulteerime ka turuosalistega ja teiste osapooltega,” ütles Sikkut.

IT-asekantsler tõi välja, et konkurentsiamet ei ütle oma kirjas, et MKMi senine lähenemine ja sagedusalade jaotus on vale olnud. “Ütleb lihtsalt, et variante on veel, mida saaks kaaluda,” lisas ta.

Küll aga on tõi MKM tänavu märtsis valminud 5G teekaardis konkreetselt välja, et 5G-d ei ole neil kavas plokkideks jagada, mis suure tõenäosusega välistab olukorra, et MKM hakkaks konkurentsiameti otsusest tulenevalt oksjonis muudatusi tegema.

“Samuti on jõutud järeldusele, etsagedusressursi efektiivseks kasutamiseks on mõistlik välistada sagedusala väljastamine väikeste plokkidena, kuna 5G tehnoloogia rakendamiseks optimaalne vajalik ribalaius praeguste standardite põhjal on vähemalt 100 MHz,” seisab teekaardis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.