Kõik vastused: mida Huawei ja Honori telefonide omanikud tegema peaks ja kas neid tasub praegu osta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Huawei ümber toimuvas on hetkel veel parasjagu segadust, kuid selge on, et kui USA pandud keelud jäävad peale, ootavad praeguseid ja tulev6. asi Huawei-omanikke ees keerulised ajad. Mida peaksid praegused ja tulevased Huawei-omanikud tegema? Proovisime leida võimalikult selged vastused.

1. Mul on praegu Huawei telefon. Kas see üldse töötab edasi?

Töötab küll. Nii Huawei kui Google on öelnud, et praeguste telefonidega praegusel kujul ei juhtu midagi ning neid saab edasi kasutada ka pärast keelu jõustumist.

2. Kas mu praegune telefon saab edaspidi ka tarkvarauuendusi?

Sellega on segasem lugu. Huawei on ise teatanud sellele küsimusele vastuseks, et “me jätkame EMUI uuenduste välja andmist ka edaspidi”, kuid väga raske on öelda, mida see tegelikult tähendab. EMUI on Huawei nimi nende kasutatavale Androidi-operatsioonisüsteemile, aga kas nad lubavad edaspidi uuendada kogu süsteemi või näiteks ainult enda äppe seal sees, on segane. Kogu süsteemi nad piirangute tõttu ilmselt uuendada ei saa.

Hetkel tundub võimalik, et Huawei telefonid ei saa edaspidi ka turvauuendusi ning võib-olla isegi seal sees olevate Google’i teenuste uuendusi, sest Google ei tohi neid enam tarnida. See omakorda tähendab, et kui teenused nagu Google Play Services ja nii edasi ei toimi, siis ei toimi seal ühel hetkel ka enam äpipood, Google’i enda äpid ja nii edasi.

See kõik pole hetkel veel aga kindel, sest juriidilist pretsedenti sellisele olukorrale nii suures skaalas ei ole ja ilmselt selgub alles aja jooksul, kuidas need piirangud reaalselt rakenduma hakkavad.

3. Aga USA valitsus andis Huaweile ju 90 päeva aega, mida see tähendab?

See tähendab, et kuni 19. augustini 2019 võivad USA firmad siiski Huaweiga teatud määral koostööd teha, näiteks neidsamu turvauuendusi telefonidesse saata ja nii edasi. Aga mis pärast seda saab, ongi segane, kuid pigem saab see, et kui keeld jätkub, lõppebki igasugune koostöö ja telefone enam uuendada ei saa. Näiteks on üsna kindel, et Androidi järgmine versioon Q enam Huawei telefonidele ei jõua, kui see sügisel välja tuleb.

4. Mida ma siis Huawei telefoni omanikuna praegu tegema peaksin?

Väga hea küsimus, aga keegi ei oska sellele vastata. Kui sul on head närvid, oota ära, kas USA ja Hiina jõuavad kokkuleppele ning Donald Trump võtab sügiseks Huawei keelunimekirjast välja või jääbki see pikaks ajaks kehtima. Ehk et kas taastub normaalne olukord või muutub su Huawei telefon sisuliselt mõttetuks klaasilatakaks.

Kui nii head närvid pole, siis mõtle, kas müüa maha ja osta mõni teine telefon.

5. Aga mul on praegu hoopis Honori telefon. Mida mina tegema peaksin?

Honor on Huawei alambränd ehk sisuliselt on tegu Huaweiga. Hetkel pole ühest vastust, kas näiteks Google ja teised firmad käsitlevad Honorit eraldi firmana, mis pole keelu all või siiski Huaweina, mis on keelu all. Kindlam on siiski arvata, et Honorile laienevad kõik samad piirangud nagu Huaweile, sest sisuliselt on tegu sama firmaga, Honor pole eraldi juriidiline keha.

6. Kas te soovitate praegu endale Huawei telefoni osta?

Aus vastus on, et ei soovita. Telefonidel endal pole mitte midagi häda, aga ebakindlus ja määramatus on lihtsalt liiga suur, et praegu sadu eurosid sellise telefoni eest välja käia ning võib-olla mõne kuu pärast avastada, et sulle olulised rakendused on sealt kadunud või et telefon ei saa enam turvauuendusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.