Uudis

Kolm politseiametnikku vaatas eelmisel aastal politsei infosüsteemist omavoliliselt andmeid

Selline näeb välja patrullpolitseiniku infosüsteemi peamenüü.Foto: PPA

Andmekaitse inspektsioon algatas eelmisel aastal menetlused kolme politseiniku üle, kes vaatasid omavoliliselt andmeid politsei infosüsteemist.

Lisaks on menetlusse jõudnud kaasus, mis puudutas arsti, kes edastas oma täisealise lapse terviseandmeid tolle tööandjale. Peale selle said kaks omavalitsuste töötajat inspektsioonilt trahvi kuna riivasid isikute privaatsust.

Eelmist aastat kokku võttes ütles andmekaitse inspektsiooni (AKI) avalike suhete nõuniku Signe Heiberg, et äsja lõppenud aasta jooksul ei teinud AKI ühtegi väärteotrahvi seoses omavolilise isikuandmete vaatamisega.

Samas on parasjagu menetluses kolm kaasust, mis puudutavad politsei- ja piirivalveameti (PPA) töötajaid, kes vaatasid omavoliliselt andmeid politsei infosüsteemist.

“Tervishoiusüsteemis on inspektsiooni menetluses juhtum, kus ühes perearstikeskuses vaatas meditsiinitöötaja väljaspool ravijuhtumit oma sugulase terviseandmeid. AKI inspektori lauale on jõudnud samuti juhtum, kus arst uurib digiloost oma täisealise lapse terviseandmeid ning edastab selle info ka lapse tööandjale,” lisas Heiberg.

Nõuniku kinnitusel ei tohi ilma aktiivse raviteenuse osutamiseta või inimese enda antud nõusolekuta tervishoiutöötajad andmeid vaadata ja seda mõistagi ka siis, kui tegu on pereliikme, sugulase või tuttavaga. Menetlusprotsessid täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks ja karistuse määramise menetlused on veel pooleli.

“Omavalitsuse töötajatest said möödunud aastal trahvi kaks inimest, kuid seda mitte omavolilise andmete vaatamise eest infosüsteemis. Töötajatena riivati isikute privaatsust, sest avalikustati dokumendiregistris dokumente, mis sisaldasid inimese kohta eraelulist teavet ja kontaktandmeid,” ütles ta.

Mõlemad töötajaid said avaliku teabe seaduse alusel trahvi 40 eurot.

Dokumendiregistris isikuandmetega hooletu ümberkäimine võib kaasa tuua tõsiseid tagajärgi ning sellest tulenevalt hoiab AKI ka sel aastal silma peal asutuste dokumendiregistrite pidamisel.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.