Eesti kolm suurt mobiilioperaatorit osalevad 5G sagedusala oksjonil

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix

Kõik kolm suurt telekomifirmat plaanivad osaleda 5G sageduslubade oksjonil, kuhu riik ootab taotlusi märtsi lõpuni.

Kokku annab riik välja kolm luba, neist igaühe alghind on 1,6 miljonit eurot. Nii Telia, Tele2 kui ka Elisa kinnitasid, et plaanivad konkursil osaleda.

Oksjoni reeglite vastu on varasemalt pahameelt üles näidanud kodumaine telekomiettevõtte Levikom, mille hinnangul tähendab ettevõtlusministri määrusega ette nähtud vaid kolme sagedusloa väljastamine riigi poolt põhjendamatut ja pretsedenditut otsuse korras jõuga konkurentsi piiramist ning stagnatsiooni.

Elisa juba testis 5G standardi võrku

“Eelmise aasta märtsis katsetas Elisa Eestis esimese operaatorina standardiseeritud 5G võrku, juunis tegi ettevõte maailma esimese 5G kõne kahe riigi vahel ning avas Eestis esimese testsagedusel püsiva 5G võrgu, mis on tänaseks laienenud kolme asukohta üle Tallinna,” rääkis Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli, miks firma sagedusoksjonist osa võtta plaanib.

Tema hinnangul toob 5G-võrk kaasa revolutsioonilise hüppe tehnoloogiamaastikul ning eelkõige hakatakse seda kasutama tulevikus selleks, et ühendada omavahel miljonid seadmed, andurid ja sõidukid.

“Tuleviku suurt hüpet näeme 5G juurutamisel, mis tänu suurematele andmemahtudele ja parematele kiirustele annab võimaluse luua uusi ärimudeleid, mida täna isegi ei oska ette näha,” ütles Polli.

5G-st ei pääse üle ega ümber

Tele2 raadiovõrgu juht Tanel Sarri rääkis, et firma osaleb kindlasti oksjonil, kuna plaanib oma 5G-võrgu avada ja konkursile minev sagedus on selleks vajalik. Osalemise põhjendusena tõi Sarri esile, et olemasolevate sageduste ribalaius ei võimalda õiget 5G-kogemust. Lisaks on olemasolevad sagedused hõivatud kõikide teiste “G-de” teenindamisega.

Sarri sõnul toetavad seadmed 5G-d esialgu suure tõenäosusega ka just selles ribas, mis oksjonile tuleb, mis on samuti põhjus konkursil osalemiseks.

“Hiljem tuleb 5G-sagedusi kindlasti juurde, nagu ka 4G on aastatega võtnud riba vanematelt tehnoloogiatelt ära, kuna nende kasutus ja olulisus langeb,” ütles Tele2 raadiovõrgu juht.

Telia toob kommertsvõrgu varsti välja

Lubade oksjonil plaanib osaleda ka Telia Eesti, mille tehnoloogiajuhi Kalle Arula sõnul võimaldab oksjoni kiire korraldamine tuua juba lähiajal klientideni esimesed 5G kommertslahendused.

“Sagedusloa olemasolu annab meile võimaluse asuda 5G võrku rajama ning selle toel reaalseid teenuseid pakkuda,” tõi ta osalemise põhjusena esile.

Arula sõnul on Telia kliendid on 5G tulekut oodanud ja täis tahet seda rakendada ning selle nimel on tehtud nii Telia kui firma partnerite poolt märkimisväärsel hulgal ettevalmistusi. “Enam pole kaugel aeg, mil Eestis avatakse esimesed 5G levialad nii äri- kui eraklientidele,” ütles Telia Eesti tehnoloogiajuht pressiteate vahendusel reedel.

Kõik sagedusload antakse enampakkumise alusel. Iga sagedusloa alghind on 1 597 000 eurot. Konkursil osalemise eest tasutav tagatisraha on 200 000 eurot. Avaldusi saab esitada 25. märtsi hommikuni.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.