Uudis

Kolmandik vigaste ID-kaartide omanikest on juba uut kaarti nõudnud

Pea kolmandik turvariskist mõjutatud ID-kaartide kasutajatest on teavitanud politsei- ja piirivalveametit soovist saada uus kaart garantiikorras.

“Suhtleme inimestega aktiivselt ja töö käis ka nädalavahetusel – laupäeval saatsime ID-kaartide kasutajatele korduvteavituse ning helistasime ligikaudu tuhandele turvariskist mõjutatud ID-kaardi kasutajale, kellele selgitasime, millised on alternatiivid ja kuidas vajadusel saab taotleda uut kaarti,” rääkis PPA dokumendiekspert Kaija Kirch.

PPA saatis teavituse ja korduvteavituse e-kirjaga inimeste @eesti.ee aadressidele. Garantiikorras uue kaardi taotlemiseks, peab vastama saadud e-kirjale ja kirjutama, millises PPA teeninduses soovib inimene oma uue kaarti kätte saada. Teine võimalus garantiikorras kaardi taotlemiseks on helistada PPA infotelefonile 612 3000. PPA vahetab garantiikorras välja kaardid, mis kehtivad kauem kui kolm kuud alates PPA poole pöördumise hetkest.

Turvariskist mõjutatud kaartide sertifikaadid tunnistatakse kehtetuks alates 1. juunist. Garantiikorras saab ID-kaarti välja vahetada ka pärast 1. juunit. Kehtetute sertifikaatidega ID-kaarti ei saa enam elektrooniliselt kasutada.

E-teenustesse sisenemiseks või digiallkirja andmiseks tuleb taotleda uus kaart garantiikorras või kasutada mobiil-ID-d. Nendel, kelle dokument lähikuudel kehtivuse kaotab, soovitame esimesel võimalusel taotleda uut. Garantiikorras toodetud uue kaardi valmimisest teavitatakse inimest e-posti teel.

Igaüks saab ise kontrollida, kas tema kaart on mõjutatud turvariskist, kodulehel www.id.ee või siin.

Inimesed, kes ID-kaarti e-teenustesse logimiseks või digitaalkirjastamiseks ei kasuta, ei pea dokumendi kehtivuse muretsema.

“Paljud inimesed on meie käest küsinud, kas selle kaardiga tohib reisida. Reisimist ja piiriületust see turvarisk ei mõjuta, sest ID-kaart kehtib füüsilise isikut tõendava dokumendina, reisimiseks, kliendikaardina ja apteegis digiretseptiga ravimi kättesaamiseks kuni kaardile märgitud kehtivusaja lõpuni,” lisas Kirch. “Samuti ei pea muret tundma inimesed, kel on juba sõlmitud mobiil-ID leping või on olemas kehtiv digi-ID kaart.”

Sel aastal aeguvad väga paljude inimeste isikut tõendavad dokumendid, millest on tingitud ka tavapärasest pikemad ootejärjekorrad PPA teenindustes. Maikuus oli ilma eelneva broneeringuta dokumendi kättesaamisel keskmine ooteaeg Tallinna Pinna teeninduses 60 minutit, Tallinna Tammsaare ja Tartu teeninduses 30 minutit, Narvas 15 minutit, mujal umbes 10 minutit.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.