Uudis

Konkurentsiamet: 58 miljoni eest tehtud interneti baasvõrguga antakse eelis suurtele operaatoritele

Konkurentsiamet tegi Eesti Lairiba Sihtasutusele (ELA SA) ettekirjutuse, millega nõuab alates 20. novembrist 2017 EstWin baasvõrgule juurdepääsutingimuste leevendamist, et parandada maapiirkondade elanikele kiire interneti osutamise võimalusi.

“Arenevast digimajandusest peavad osa saama kõik inimesed igas Eesti piirkonnas,” ütles konkurentsiameti peadirektor Märt Ots.

ELA SA on Eesti Infotehnoloogia Liidu liikmete asutatud MTÜ, mis rajab maapiirkondadesse kiiret internetti võimaldavat baasvõrku EstWin. Selle aasta alguseks oli võrgu rajamisse investeeritud 58 miljoni eurot, millest 86% on kaetud avalikest vahenditest. Avaliku rahastamise eesmärgiks on rajada baasvõrk maapiirkondadesse, kuhu eraettevõtjad ei ole turutingimustel valmis investeerima. Seda baasvõrku kasutades on sideettevõtjatel võimalik senisest laialdasemalt pakkuda tarbijatele erinevatel viisidel lairibateenust.

Amet leiab, et ELA SA on kujundanud ligipääsutingimused EstWin baasvõrgule viisil, mis on sobivad eelkõige suurtele mobiilsideettevõtjatele, kellel on palju tarbijaid. Maapiirkondades aga asuvad vähesed tarbijad suurte vahemaade taga ning seal teenust osutada soovivatele teistele ettevõtjatele ELA SA hinnakiri ei sobi.

Maapiirkondade tarbeks on küll kujundatud teenus “kiu rent tarbijaühenduseks”, kus tasu tarbija kohta on väiksem, kuid selle kasutatavust on erinevate tingimustega oluliselt piiratud. Eelkõige on piiratud tarbijate arvu ja renditava kiulõigu pikkust. Konkurentsiameti ettekirjutus nõuabki nende piiravate tingimuste eemaldamist.

Amet ei algatanud ELA SA suhtes menetelust kellegi kaebuse põhjal. “Algatasime menetluse omal initsiatiivil, kuna lairibateenuse arendamise teema oli avalikkuses üleval ja Konkurentsiamet pidas vajalikuks anda projektile ka konkurentsiõiguslik hinnang,” kommenteeris Geeniusele ameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits.

Hans Lõugas panustas selle artikli valmimisse.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.