Koolide infosüsteemist lekkisid õpilaste iseloomustused

Eesti koolide haldamise infosüsteemis EKIS olid loetavad laste isikuandmed. Foto: Kanal2/Radar

Eesti koolide haldamise infosüsteemist lekkisid sadade laste isikuandmed, muuhulgas laste iseloomustused ja hinnangud laste vaimsele tervisele.

Dokumentidega tutvunud ametniku sõnul olid muuhulgas nähtavad laste terviseandmed, logopeedilised andmed ja ka näiteks iseloomustused, mida lasteaiad kirjutavad kooli minevatele lastele. Kanal 2 uudistesaate “Radar” teatel olid lisaks näha ka psühhiaatrilised hinnangud laste vaimsele tervisele.

Süüdi ebapädevad koolitöötajad, kes ei osanud dokumente üles laadida

Koolide haldamise infosüsteemi (EKIS) omanik on haridus- ja teadusministeerium. Esialgse info põhjal ei olnud andmed lekkinud infosüsteemi probleemi tõttu, vaid EKISe kasutajaks olevate koolide töötajad laadisid süsteemi dokumente lohakalt või teadmatusest.

Ministeerium on intsidendist teavitanud andmekaitse inspektsiooni, samuti on õiguskantsler alustanud koolide teavitamist tuletamaks meelde isikuandmete kaitset haridusasutustes.

Laste andmed olid näha teistele koolidse haldamise infosüsteemi kasutamisele, kuhu pääseb spetsiaalsete paroolidega. Seega, igaüks meist siiski andmetele ligi ei saa.

Lekkinud andmed olid sellised, mis oleksid pidanud olema nähtavad ainult lapsevanemale ja lapse õpetajale. Antud juhul said aga nendega tutvuda ka teised koolipere liikmed.

Teemat uurinud telemagasini “Radar” ajakirjanik Eeva Esse aga kinnitab Geeniusele, et andmed olid näha absoluutselt kõigile. Pikemalt lahatakse teemat homme kl 20 algavas “Radari” saates Kanal 2-s.

Ühelt poolt on see lihtsalt ebamugav, sest delikaatsed andmed lapse kohta ei peaks olema kõigile õpetajatele näha. Teisalt võivad pahatahtlikud andmeid kurjasti tarvitada, selle läbi nii last kui vanemaid šantažeerida.

Artikkel on täiendamisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.