Koolifotograafi veebilehel olid võõraste laste pildid lihtsalt vaadatavad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tartu koolifotograafi veebilehel Fotorobot.ee olid pildid klassidest ja peredest nähtavad üksnes pildistamise kuupäeva teades.

Geeniusele teatas sellest lapsevanem Jaanus, kes märkas pilte tellides, et nii tema lapse pilte saavad näha võõrad kui ka tema saaks vaadata võõraste pilte.

“Hakkasin katsetama ja esimese katsega sain ühe lasteaia piltidele ligi,”  rääkis ta.

Kõige lihtsam oli vaadata kooliaasta alguse pilte, kui sisestada lehel kuupäevaks esimene september. Selle peale avanesid mitte ainult ühe kooli aktusepildid, vaid ka suur hulk sel päeval tehtud perepilte.

Fotograaf: muutsime süsteemi ära

Fotorobot.ee lehe taga on fotograaf Kaarel Tigas, kes käib aastas pildistamas ligi 50s koolis. Tema sõnul on nüüdseks pildid kaitstud teistsuguste paroolidega.

Seni on pilte keskkonnas jagatud kuupäeva alusel mugavusest. “Paljudes kohtades teatakse, et parooliks on pildistamise kuupäev. Teisalt, enamasti on tegu kinniste üritustega, mida avalikult ei reklaamita ja mille toimumisaega (ehk siis salasõna) teabki seesama väike ring inimesi.”

Tigase sõnul on ta seni lähtunud muuhulgas sellest, et inimesed on “normaalsed” ja nad ei tunne tungi proovida suvalisi salasõnu ning vaadata täiesti suvaliste võõraste laste pilte. “Pole ka ju mingit erilist uut infot, mida teiste koolide galeriidest leida, sest portree, sõbrapildi ja klassipildi kompositsioon on üsna ühesugune igal pool ning egas jõulu- või lõpupeolgi ühes või teises õppeasutuses midagi väga radikaalset või skandaalset tehta.”

“Enam pole tegu väikse kogukonna teemaga ja neid, kes nüüd erinevatest kuupäevadest lähtuvate salasõnade abil tellimiskeskkonda sisse saada proovivad, on mitmeid. Seega ühtki kuupäeva enam salasõnana kasutusel pole, asendasin need automaatselt genereeritud salasõnadega,” selgitas Tigas.

Andmekaitse: alati tuleks valida tugev parool

“Kui fotod laadida üles infosüsteemi, mis saab ligipääsu kindlatele isikutele on andmekaitse seisukohalt vajalik luua tugev parool,” ütled andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõunik Signe Heiberg.

“Andmete kogujad on alati õigel teel, kui lähtuvad põhimõtetest – ära kogu rohkem andmeid, kui eesmärgi täitmiseks on vaja, ära kasuta neid erinevalt algsest eesmärgist, taga kogutud isikuandmetele turvalisus. Fotograafidel on mõistlik lähtuda samast põhimõttest ning kui seda järgida, säilib usaldus,” ütles Heiberg.

Kui fototöötlusega kaasneb infosüsteemi kasutamise vajadus, peab fotograaf andmetöötlejana mõtlema, kas infosüsteem on piisavalt turvaline ja kuidas sinna üles pandud info jõuab ainult õigete inimesteni.

Kui palju on fotode näitamine vastuolus andmekaitsenõuetega konkreetsel juhul, seda inspektsioon kommenteerida ei saa, kuna asutus ei tea fotograafi ja andmesubjektide vahelisi kokkuleppeid ja milline on andmetöötluse õiguslik alus.

Fotograaf: konkurendid koguvad andmebaasi

Fotograaf Kaarel Tigas tõi näite ka teistest Eestis koolipilte tegevatest ettevõtetest, mille süsteemi ta lapsevanemana peab samuti riskantseks.

“Osadel konkurentidel on iga lapse portreefoto seotud lapse nimega. Kuna mu enda laste koolis osutab ka teenust üks sellistest ettevõtetest, siis oskan hinnata süsteemi lapsevanema seisukohast,” rääkis Tigas.

“Nimelt, mind pigem häirib, et ühel ettevõttel on andmebaas, kus on seotud omavahel minu lapse näopilt, tema ja minu nimi ning ka minu meiliaadress, telefoninumber. Need andmed pean ise andma siis, kui täidan pildistamise eel paberankeeti. Hiljem saadetakse mulle meilile personaalne link, millelt saan minna tellimiskeskkonda oma lapsega seotud pilte tellima,” lausus ta.

“Võib eeldada, et ettevõte turvab oma andmebaasi igal võimalikul moel ja seal olevad andmed ei jõua kurikaelte kätte, kuid kasvõi minimaalne võimalus, et see juhtub, siiski jääb. Eelmainitud andmete abil on juba võimalik leida üsna palju täiendavat infot ja luua täiendavaid seoseid, mille abil mingisuguseid järgmisi samme teha.”

Gregor Sibold panustas selle loo valmimisse.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.