Uudis

Koroonaäpi üks loojatest: tegime disaini osas kaalutletud otsuse ja kõige parema valiku

HOIA disainitiimi liige, disainiagentuur Velvet tegevjuht Pärtel Vurma.Foto: Erakogu

Geenius kirjutas täna, et riiklik koroonaäpp HOIA ei ole kõigile potentsiaalsetele kasutajatele mugavalt kasutatav. Probleem puudutab äpis kasutatavat sinist tooni, mis on suure nägemispuudega inimeste silmade jaoks liiga kriiskav ning seda on valus vaadata.

HOIA disainitiimi liige, disainiagentuur Velvet tegevjuht Pärtel Vurma kirjutab omapoolses kommentaaris, et äppi arendades tehti kaalutletud otsus ning see oli sel hetkel kindlasti kõige parem valik. Geenius avaldab Vurma kommentaari täismahus ja muutmata kujul.

Valitud lahendus oli põhjalikult kaalutletud otsus (sealhulgas konsulteerisime ka Veera projekti juhiga) ja sellel hetkel nendele tingimustele vastavalt kindlasti kõige parem valik. Me oleme disaineritena väga teadlikud vastutusest kaasata KÕIK sihtgrupid ja nende kõikidega maksimaalselt arvestada. Oleme avatud igasugusele koostööle kõikide osapooltega. Oleme teinud suurt tööd, et HOIA äpi disain vastaks kõikidele ligipääsetavuse nõuetele ja teinud sellega seoses palju kasutajateste.

Kui me (Iglu ja Velveti disainerid) alustasime HOIA brandingu ja disaini loomist olid laual mitmed valikud – võtta aluseks Brand Estonia toolbox, Veera disainisüsteem või luua algusest peale eraldiseisev unikaalne disainikeel.

Arvestades projekti tähtaegu (branding, kasutajakogemuse ja kasutajaliidese disainid tuli luua 2-3 nädalaga) ja vabatahtlikkuse alusel loodud konsortsiumi töövormi, sai selgeks, et valiku tegemisel on esmatähtis kiirus ja paindlikkus ehk valikuvabadus ja võimalus disainiotsuseid teha vastavalt vahetule kasutajatestides saadud tagasisidele.

Õigeks ajaks kõike nullist luua poleks olnud realistlik. Seetõttu jäid lauale olemasolevad raamistikud, mis on oma sisult ja eesmärgilt üsna erinevad.

Veera on Eesti avalike digitaalsete teenuste loomiseks mõeldud disainisüsteem ja raamistik, mis kirjeldab ära teenuste disainimise põhimõtted ja stiilivalikud. Veera põhineb disainiagentuur Velvet poolt Eesti Maksu- ja Tolliametile loodud e-maksuameti disainisüsteemil.

Veera on ametlikult Pre-alpha staatuses, mis tähendab, et süsteemi pole ametlikult testitud ja selle kasutamine pole veel avalik. Veera disainisüsteem ei ole oma praeguses seisus mõeldud nutirakenduste loomiseks, mida kinnitas meile ka Veera haldaja ja projekti omanik, kellega valikut tehes konsulteerisime.

Brand Estonia toolbox sisaldab endas väga selgelt kirjeldatud üldisi visuaalseid põhimõtteid ja elemente, sealhulgas väljakujunenud illustratsioonide ja piktogrammide stiile, paindlikku tüpograafiat, animatsioone ja muid rakendusnäiteid.

Arvestades HOIA rakenduse funktsionaalsust ja meie jaoks sobivat kommunikatsiooni hääletooni ja iseloomu, oli valik Brand Estonia kasuks täiesti konsensuslikult kõigi arutlusega liitunud osapoolte jaoks kõige õigem.

Mis puudutab Brand Estonia sinist värvi võrdluses Veera sinise põhitooniga, siis kontrastsustestides annab meie kasutatud sinine oluliselt kõrgema hinde ja kõikide meie poolt tehtud kasutajatestide juures kiideti väga valitud stiili ja värve. Disaineritena hoiame Veera disainisüsteemi arengule mõeldes pöidlaid pihus ja soovime väga, et Eesti avalike digitaalsete teenuste disainimine saaks väga tugevad ühtsed alused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.