Digi

Kriisiekspert Peter Lõhmus: idufirmadele saab seekordne kriis sügavam ning pikem olema

Vaata, kes löövad kindlasti läbi!

Kriisieksperti sõnul löövad läbi need idud, mis toetavad 24h tundi kodus olemist, kodust töötamist, kodust õppimist, paindlikke ärilahendusi, tervislikku elulaadi (health) jms

Kakskümmend aastat USA-s Washingtonis elanud ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) finantskriiside üksuses töötav Peter Lõhmus andis intervjuu Sharpminderile, kus tõi välja, et kuigi idufirmad saavad ilmselt valusalt pihta, siis ärimudel kui selline ei kao. Kriis tuleb aga pikk ja sügav.

“Osaliselt päästavad startupe eelmisel aastal riskikapitali (VC) poolt tõstetud pea rekordilised summad. Kuid lisaks juba 2019. aasta lõpus sõlmitud lepingute täitmisele, suunatakse need summad tõenäoliselt valdkondadesse, mis praegusest väga omapärasest nõudluse konjuktuurist kasu lõikavad,” rääkis Lõhmus.

“Ühesõnaga kõike seda, mis toetab 24h tundi kodus olemist, kodust töötamist, kodust õppimist, paindlikke ärilahendusi, tervislikku elulaadi (health) jms,” jätkas ta. Kogu ülejäänu – sealhulgas ka suuremate ellujäämisvõimlaustega, paindlikumate ning kompaksemate startupide – saatus jääb tema hinnangul kardetavasti sõltuma üldisest majandusarengutest ning nõudlusest.

Taastumine tuleb varasemast pikem

“Riskikapitali ning startupide dünaamikat kriisides nii nn dotcom kriisi kui ka globaalse finantskriisi ajal on tegelikult uuritud palju. Mõlemal korral oli kukkumine korralik, kuid elu taastus paari aasta pärast,” selgitas Lõhmus.

“Kardetavasti saab seekordne kriis sügavam ning pikem olema – ning sedavõrd pikem on ka taastumine. Aga ma miskipärast ei usu, et ärimudel kui selline kaob,” lisas kriisiekspert. “Ja lõpuks – ka eelmise finantskriisi ajal said alguse mõned startupid, mis osutusid hiljem väga edukaks.”

Loe täispikkuses intervjuud Sharpminderi blogist.

Ka kümneid idufirmade tehinguid nõustanud või läbi viinud ning muuhulgas aastate eest ka Fortumot juhtinud Gerri Kodres selgitas DigiPRO palvel, millised iduettevõtted suudavad kriisis nina vee peal hoida ning milliseid ähvardab põhja vajumine. Loe artiklist “Välimääraja: milline idufirma kriisis upub?”

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.