Kriisielu: idufirma Fractory alustas kodupidudega ja lõi USA turule ukse lahti

Fractory meeskond ajal, kui veel tohtis kokku saada.FOTO: ettevõte

Insenere ja tootmisi kokku viiv idufirma Fractory suutis puhkenud kriisi kiuste kasvada ning avas ukse oma teenustele ka USA turul. Enamgi, ettevõttel on plaan raha tõsta.

“Eelmine kuu just lõppes ja tegime 30 protsenti kasvu. Samas tunnetasime kriisi, sest kasvu saavutada oli kõvasti raskem. Lisaks suundusime poole kuu pealt kodukontorisse. Aga tulime läbi,” rääkis DigiPROle ettevõtte üks asutajatest Martin Vares.

Kõige rohkem andis neile tunda Ühendkuningriigi turg, kus paljud kliendid külmutasid projektid ning eriolukord kehtestati hiljem kui Eestis. Nagu paljud teised ettevõtjad, näeb ka Vares, et kõik on äraootaval seisukohal.

Samas suured projektid, nagu laevaehitus, mida plaanitakse ja teostatakse aastaid, jätkuvad. “Kriis ei mõjuta pikaajalisi projekte,” ütles Vares. Pidurit tõmbavad eelkõige väiksemad kliendid või need, kes on seotud suurematega, kes omakorda on sõltuvuses rahavoogudest.

Eesti turg elavnes seevastu üsna ruttu. Eestlased mõtlesid esimesed neli päeva pärast eriolukorra kehtestamist, siis taastusid veel kolm päeva ja hakkasid siis taas pihta. 28 töötajaga ettevõttes koondamisi pole tehtud ega soovitagi selleni jõuda. “Meil on paralleelselt 4-5 plaani töös,” selgitas Vares.

Laieneti USAsse

Lihtsustatult on Fractory allhanke platvormi tööstusettevõtetele ehk viib kokku insenerid ja tootmised. Kui varem pidi insener võtma pakkumisi e-maili teel, mis võttis päevi ja nädalaid, siis Fractorys käib asi kordades kiiremini.

“Ma ise olen mehhaanika insener ja töötasin ka insenerina viis aastat. Seal see probleem silma jäi. Pidin detaile igalt poolt tellima. See tundus mõttetu lisategevusena. Insener peab detaile välja mõtlema, mitte tellima jubinaid ja e-kirju saatma,” meenutas Vares kolme aasta tagust aega. Esimese platvormi versiooniga tuldi välja 2018. aastal

Praegu on Fractoryga juba liitunud 25 tootjad Põhjamaadest ja Baltikumist ning teist samapalju Ühendkuningriigist. “Täna veel ei ole võtnud globaalset turgu ette, sest me vastutame kogu protsessi eest. Nii transpordi kui ka maksete eest,” selgitas Vares. Samas ambitsioon on siiski suurem. Nii alustatigi sel nädalal teenuse pakkumist ka USA inseneridele. “Probleem on ju igal pool sama,” sõnas Vares.

Kodukontori peod

Hoobilt kodukontorisse kolimisel oli oma mõju, kuid õnneks läks üleminek leebelt. Tööd tuli ümber korraldada ja sättida, kuid juba varasem kahe kontori pidamine lõi eeldused, et üleminek läheb valutult.

Tavapärastele tööülesannete jagamisele pöörati aga lisaks tähelepanu sotsiaalse kontakti ehk meeskonnatunde ja ühise infovälja tekitamisele. “Tegime päevased püstijalu koosolekud. Kell 8.30, 12 ja kell 17 on mõlemal kontoril 15 minutit koosolek. Tänu neile on kõik toimuvaga kursis ja toimub samasugune infovahetus, nagu kontoris või isegi rohkem,” selgitas Vares.

Samas inimesed tahavad ka töövälist suhtlust. “Kaks korda on meil olnud online pidu. Kõigil on omad joogid ja söögid. Vestleme ja mängime online mänge. See ei asenda küll vahetut kontakti, aga needki on põnevad olnud,” rääkis Vares.

Fractory asutaja ja juht Martin Vares

Raha tõsta

Vares rääkis, et ettevõte on õnnelikus seisus, sest firmal raha on ja kriisist tullakse välja, aga kasvu kiirendamiseks on plaan hoopis raha juurde tõsta. “Veebruaris hakkasin tõstma. Endiselt samadel tingimustel. Olukord on muidugi muutunud ja kas me ära tõstame, on teadmata,” rääkis Vares.

Siiski oli ta enesekindel ja lootust täis, et raha saadakse, mis annab võimaluse kriisis kasvada. “See, et me läbi kriisi suudame kasvada näitab, et me oleme vajalikud.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.