Kristjan Ats Mägi: Google’i teenuste krahh näitas, kui palju me ühest tehnoloogiafirmast sõltume

Inglise keeles on üks hea väljend: don’t put all your eggs in one basket. Täna pärastlõunal tekkis paljudel ilmselt tunne, et ei tasu ka kõiki äppe Google’i korvi panna.

Kuigi Google’i teenused (nende hulgas Gmail, Calendar, YouTube, Docs, Sheets, Meet jne) jooksid maha vaid pooleks tunniks, oli korraks tunne, et maailm jäi seisma.

Oli vaja Gmailis kiirelt meilile vastata? Poole tunni jooksul oli see võimatu. Kellel mingi tähtis dokument Docsis pooleli, sai järsku veateate. Isegi Google’i kalender (paljudes telefonides vaikimisi kalendriäpp) ei suutnud kuvada, mis kohtumisele sa nüüd minema pead. Inimestel, kes oma töökohas Gmaili, Google Chati ja ühist Google Calendari kasutavad, peatus töö pooleks tunniks.

Google on üles ehitanud päris hämmastava ökosüsteemi, kus saab pea kõike teha. Selline kõik-ühes lahendus, mida on mugav ja lihtne oma Google’i kontoga ühendada. Maailmas on kaks miljardit inimest, kes seda lihtsust naudivad.

Aga piisas vaid ühest suuremast tõrkest ja kõik kukkus kokku. Kui mingi muu veebileht tõrgub, siis on see lihtsalt tüütu. Kui Google tõrgub, jäävad inimesed merehätta.

Mõttekoht: ehk tasuks Google’ile alternatiivina kaaluda ka kellegi teise veebilahendusi või rakendusi. Või siis kasutada arvutis või telefonis programme, mis ka ilma internetiühenduseta töötavad. Nii saab dokumente kirjutada ka siis, kui Google Docs on maas.

Hea lugeja! Kuidas mõjutasid Google’i tõrked sinu töö- või koolielu? Kirjuta meile vihje@geenius.ee

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.