Uudis

Küberpettustega tegelev IT-töötaja kogub mallukas.ee domeeni alt endale statistikat

Veriffi pettustevastase tootegrupi juht Argo Mändmaa.Foto: Veriff

Artikli avaldamise järgselt keelati mallukas.com veebilehe kuvamine iframe kaudu teistel veebilehtedel.

Eesti vast kõige tuntuma blogija Mariann Treimann ehk Mallukas eest on registreeritud domeen mallukas.ee, mille alt domeeni omanik kogub Google Analytics statistikat.

Statistika kogumise kaudu on IT-töötajal teoreetiline võimalus teha Google’i reklaamiplatvormi AdSense kaudu mallukas.ee domeeni külastajatele suunatud reklaame. Domeeni omanik on valmis selle Treimannile müüma 500 euro eest.

Domeenivaidluste komisjoni reglemendi kohaselt saab domeen kuuluda sellele isikule, kellel on täidetud varasema õiguse tingimus. Kuna Treimannile kuuluv ettevõte Mallukas OÜ registreeriti enne domeeni mallukas.ee registreerimist on teoreetiline võimalus, et vaidluse korral leiab komisjon, et domeen peaks kuuluma Treimanni ettevõttele.

Mallukas.ee domeeni omanik töötab edukas Eesti idufirmas

Mariann Treimann ehk Mallukas alustas blogimisega juba mitmeid aastaid tagasi, kuid sellega alustamisel ei olnud tal enda sõnul piisavalt raha, et soetada .ee lõpulist domeeni. Seetõttu valis ta välja mallukas.com domeeni. Edu saavutamise järgselt ei pööranud Mallukas ise sellele tähelepanu, et paljud viitavad tema blogile tihti just .ee lõpulise domeeni kaudu.

Geeniusele antud kommentaaris ütles blogija, et helistas 2. jaanuaril mallukas.ee domeeni omanikule Argo Mändmaale ning päris temalt, miks ta sellise domeeni endale ostis. Telefonikõne käigus olevat Mändmaa pakkunud domeeni 500 euro eest müügiks. Treimanni sõnul kõnealune domeen talle otseselt oluline ei ole, kuid tekkinud on nõme olukord.

Mändmaa puhul on tegu IT-spetsialistiga, kes on töötanud mitmetes tuntud Eesti idufirmades nagu näiteks Skype ja TransferWise. Praegu töötab ta Veriffis pettustevastase tootegrupi juhina.

Mallukas.ee alt kogutakse unikaalset statistikat

Veebiarendusfirmas ANTENN töötava veebiarendaja Kaido Muttiku sõnul laetakse mallukas.ee puhul kogu veebilehe sisu iframe’ina mallukas.com’ilt ehk et kõik, mis sisaldub mallukas.com’il, laetakse brauseri poolt ka mallukas.ee puhul.

Kuigi näiliselt on Mallukas.ee ja Mallukas.com veebilehtede sisu identne leiab lehtede koodi võrreldes siiski mõningaid erinevusi.

Õigelt blogilt ehk .com lõpuliselt domeenilt kogub Treimann külastajate kohta statistikat Google Analytics ja Facebook Pixeli kaudu ning näitab reklaame Google AdSense vahendusel. Lisaks on kasutusel ka Google Tag Manager.

Kõik eelnimetatu on olemas ka .ee domeenil, kuid sellele lisaks on seal veel üks Google Analytics jälgimiskood, mis erineb Treimanni blogil olevast. See tähendab, et Mändmaa kogub statistikat kõigi nende inimeste kohta, kes külastavad mallukas.ee veebilehte.

Google’i kõiki tööriistu ära kasutades annab see talle teoreetilise võimaluse teha mallukas.ee külastajatele sihitud reklaami kõigil neil veebilehtedel, kus kuvatakse Google AdSense reklaame.

Tehnilises mõttes ei ole Mändmaa Malluka blogi sisu kopeerinud. Kui Treimann sooviks saaks ta üsna kergesti piirata teistel veebilehtedel tema blogi iframe kaudu kuvamist. Selleks peab ta muutma veebilehe sätteid htaccess failis.

Domeenivaidluste komisjon võiks olukorra lahendada

Just sääraste olukordade lahendamiseks on Eesti interneti sihtasutuse (EIS) juurde loodud domeenivaidluste komisjon, mille reglemendis on sätestatud varasema õiguse mõiste. Komisjoni reglemendis on kirjas mitmeid punkte, mis vaidluse korral räägivad kasuks Treimannile, kellele kuulub ettevõte Mallukas OÜ.

Kuna Mallukas OÜ registreeriti 13.08.2014 ning domeen mallukas.ee alles 2018. aasta suvel on suur tõenäosus, et komisjon langetaks positiivse otsuse Treimanni ettevõtte osas.

EISi avalike suhete juhi Maarja Kirtsi sõnul ei saa nad ühelegi konkreetsele ettevõttele juriidilist nõu anda ehk antud juhtumi osas nad menetluse väliselt seisukohta ei võta. Küll aga oli ta valmis tooma näite fiktiivse ettevõtte näol.

“Teoreetiliselt, kui te registreerisite Koer ja peremees OÜ enne, kui keegi on registreerinud koerjaperemees.ee, siis DVK reglemendi kohaselt on teil täidetud varasema õiguse tingimus ning teine pool peab seljuhul tõendama, et temal on õigus või õigustatud huvi registreerida domeeninimi koerjaperemees.ee. Tõenäoliselt võidaks sellise kaasuse Koer ja peremees OÜ, kui tal on varasem õigus,” kirjeldas ta.

Domeenivaidluste komisjoni saavad vaidlustusavalduse esitada nii juriidilised kui ka füüsilised isikud, kuid vaidlustusavalduse esitamine on tasuline. Ühe domeeninime vaidlustamise eest komisjonis peab tasuma 690 euro suuruse lõivu.

Argo Mändmaa ei ole kasutanud Geeniuse toimetuse poolt talle korduvalt pakutud võimalust kommentaari andmiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.